starkabolag.se

Aktiebolag Arvika

LA Skog och Jakt AB

43 sökningar

Omsättning 2025

696 tkr

−26,3 %
Rörelsemarginal

9,5 %

−23,5 p.e.
Soliditet

41,5 %

+6,9 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning69694477206319
Rörelseresultat663112−2818
Årets resultat661612111
Eget kapital369303143140139
Balansomslutning1 1251 219170178224
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning69694477206319
Personalkostnader45162181817
Av- och nedskrivningar93116161616
Övriga externa kostnader203162222250
Övriga rörelseposter, netto−289−193−19−178−218
Rörelseresultat663112−2818
Ränteintäkter010——
Räntekostnader1012000
Resultat efter finansiella poster563003−2818
Bokslutsdispositioner27−97030−4
Skatt1842113
Årets resultat661612111

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar302487112743
Varulager440369000
Kortfristiga fordringar3802298137110
Kassa och bank31347811471
Omsättningstillgångar823732159151180
Summa tillgångar1 1251 219170178224
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat25392918978
Eget kapital369303143140139
Justerat eget kapital467422155152175
Obeskattade reserver123150151545
Långfristiga skulder302528000
Kortfristiga skulder331238122340
Summa eget kapital och skulder1 1251 219170178224
Ställda säkerheter0259000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte LA Skog och Jakt AB 696 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,5 procent, och soliditeten var god — 41,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 26 procent. Sätet finns i Arvika.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva skogsskötsel, jakt, viltvård, slakteri, jordbruk och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är LA Skog och Jakt AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av LA Skog och Jakt AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller LA Skog och Jakt AB (559209-7843)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

LA Skog och Jakt AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-06-20
Bransch Skogsskötsel (SNI 02102)
Adress
Fjällstorp Nyänga 1, 671 96, Mangskog
Besök: Fjällstorp Nyänga 1, Mangskog
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad