Aktiebolag Stockholm
La Fleur Creative AB
36 sökningar
Omsättning 2025
267 tkr
−50,6 %Rörelsemarginal
-1,9 %
−0,9 p.e.Soliditet
45,9 %
+4,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 267 | 541 | 744 | 1 335 | 483 | 22 | 30 | 1 810 |
| Rörelseresultat | −5 | −5 | 310 | 876 | 353 | −19 | −168 | 403 |
| Årets resultat | 39 | −3 | 187 | 522 | 284 | −19 | −168 | 314 |
| Eget kapital | 369 | 330 | 533 | 847 | 524 | 241 | 260 | 428 |
| Balansomslutning | 804 | 799 | 1 079 | 1 287 | 785 | 278 | 344 | 574 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 267 | 541 | 744 | 1 335 | 483 | 22 | 30 | 1 810 |
| Personalkostnader | 38 | 46 | 21 | 32 | 7 | 0 | 1 | 652 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 68 | 198 | 231 | 228 | 54 | 20 | 68 | 417 |
| Övriga rörelseposter, netto | −166 | −302 | −182 | −199 | −69 | −21 | −129 | −329 |
| Rörelseresultat | −5 | −5 | 310 | 876 | 353 | −19 | −168 | 403 |
| Ränteintäkter | 4 | 2 | 3 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −3 | 312 | 876 | 353 | −19 | −168 | 403 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 0 | −77 | −219 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 11 | 1 | 48 | 136 | 69 | 0 | 0 | 89 |
| Årets resultat | 39 | −3 | 187 | 522 | 284 | −19 | −168 | 314 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 226 |
| Kortfristiga fordringar | 229 | 225 | 357 | 179 | 259 | 10 | 21 | 308 |
| Kassa och bank | 367 | 366 | 514 | 900 | 318 | 60 | 114 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 596 | 590 | 870 | 1 079 | 577 | 70 | 135 | 348 |
| Summa tillgångar | 804 | 799 | 1 079 | 1 287 | 785 | 278 | 344 | 574 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 280 | 283 | 296 | 275 | 190 | 210 | 378 | 64 |
| Eget kapital | 369 | 330 | 533 | 847 | 524 | 241 | 260 | 428 |
| Justerat eget kapital | 565 | 566 | 769 | 1 021 | 524 | 241 | 260 | 428 |
| Obeskattade reserver | 247 | 297 | 297 | 219 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 188 | 172 | 249 | 221 | 261 | 37 | 84 | 146 |
| Summa eget kapital och skulder | 804 | 799 | 1 079 | 1 287 | 785 | 278 | 344 | 574 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 383 granskade bolag ligger La Fleur Creative AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 267 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,9 procent, och soliditeten var god — 45,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 51 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom musikproduktion, skivbolag, diskjockey, konsult inom musik samt tillverkning och försäljning av kläder och merchandise samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sanna La Fleur Engdahl (f. 1979) Styrelseledamot
- Nina La Fleur Engdahl (f. 1954) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-12 |
|---|---|
| Bransch | Scenkonst (SNI 90200) |
| Adress | Ottesångsgränd 15, 192 72, Sollentuna Besök: Ottesångsgränd 15, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |