Aktiebolag Gävle
La Famiglia Söder AB
59 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
+3,6 %Rörelsemarginal
3,3 %
+5,3 p.e.Soliditet
70,9 %
+14,3 p.e.Anställda
3
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 955 | 2 852 | 3 340 | 3 355 | 3 554 | 3 571 | 3 435 | 3 296 |
| Rörelseresultat | 97 | −57 | 52 | −57 | −26 | 31 | 0 | 22 |
| Årets resultat | 97 | −58 | 49 | −57 | 306 | 24 | 0 | 16 |
| Eget kapital | 375 | 207 | 265 | 385 | 443 | 137 | 112 | 112 |
| Balansomslutning | 529 | 366 | 695 | 662 | 827 | 840 | 871 | 912 |
| Anställda | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 955 | 2 852 | 3 340 | 3 355 | 3 554 | 3 571 | 3 435 | 3 296 |
| Personalkostnader | 1 270 | 1 394 | 1 552 | 1 702 | 1 660 | 1 522 | 1 621 | 1 436 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 31 | 72 | 120 | 120 | 120 | 0 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 786 | 702 | 840 | 885 | 976 | 1 017 | 1 016 | 935 |
| Övriga rörelseposter, netto | −777 | −782 | −824 | −705 | −824 | −881 | −798 | −823 |
| Rörelseresultat | 97 | −57 | 52 | −57 | −26 | 31 | 0 | 22 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 98 | −58 | 49 | −57 | 306 | 31 | 0 | 21 |
| Skatt | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 5 |
| Årets resultat | 97 | −58 | 49 | −57 | 306 | 24 | 0 | 16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 98 | 51 | 217 | 120 | 240 | 360 | 480 | 480 |
| Varulager | 15 | 36 | 26 | 36 | 23 | 24 | 80 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 62 | 82 | 144 | 40 | 74 | 129 | 159 |
| Kassa och bank | 359 | 217 | 370 | 362 | 524 | 382 | 182 | 203 |
| Omsättningstillgångar | 431 | 315 | 478 | 542 | 587 | 480 | 391 | 432 |
| Summa tillgångar | 529 | 366 | 695 | 662 | 827 | 840 | 871 | 912 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 228 | 215 | 166 | 392 | 87 | 63 | 62 | 46 |
| Eget kapital | 375 | 207 | 265 | 385 | 443 | 137 | 112 | 112 |
| Justerat eget kapital | 375 | 207 | 265 | 385 | 443 | 137 | 112 | 112 |
| Långfristiga skulder | 12 | 0 | 177 | 7 | 107 | 432 | 532 | 609 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 159 | 253 | 270 | 277 | 271 | 227 | 191 |
| Summa eget kapital och skulder | 529 | 366 | 695 | 662 | 827 | 840 | 871 | 912 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger La Famiglia Söder AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 70,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Gävle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jalil Aziz (f. 1967) Styrelseledamot
- Amira Raza (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-26 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Södra Kungsgatan 42, 802 52, Gävle Besök: Södra Kungsgatan 42, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |