Aktiebolag Österåker
La Collina AB
214 sökningar
Omsättning 2025
37,4 mkr
−10,3 %Rörelsemarginal
12,1 %
+0,9 p.e.Soliditet
75,2 %
+1,9 p.e.Anställda
5
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 37 368 | 41 669 | 43 395 | 46 484 | 50 243 |
| Rörelseresultat | 4 515 | 4 659 | 5 645 | 6 250 | 10 109 |
| Årets resultat | 2 711 | 5 151 | 3 342 | 6 179 | 5 973 |
| Eget kapital | 11 110 | 11 378 | 11 026 | 7 685 | 6 081 |
| Balansomslutning | 19 884 | 19 496 | 21 978 | 20 740 | 16 432 |
| Anställda | 5 | 6 | 7 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 368 | 41 669 | 43 395 | 46 484 | 50 243 |
| Personalkostnader | 6 441 | 7 852 | 5 767 | 7 218 | 4 618 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 76 | 180 | 180 | 187 |
| Övriga externa kostnader | 2 397 | 2 457 | 2 776 | 2 623 | 2 626 |
| Övriga rörelseposter, netto | −23 975 | −26 625 | −29 027 | −30 213 | −32 703 |
| Rörelseresultat | 4 515 | 4 659 | 5 645 | 6 250 | 10 109 |
| Ränteintäkter | 104 | 334 | 59 | — | — |
| Räntekostnader | −1 | 19 | 1 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 619 | 4 974 | 5 703 | 6 252 | 10 115 |
| Bokslutsdispositioner | −1 179 | 1 600 | −1 459 | 1 578 | −2 470 |
| Skatt | 729 | 1 423 | 902 | 1 652 | 1 671 |
| Årets resultat | 2 711 | 5 151 | 3 342 | 6 179 | 5 973 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 527 | 4 551 | 66 | 246 | 370 |
| Varulager | 4 925 | 4 170 | 6 028 | 5 445 | 3 935 |
| Kortfristiga fordringar | 4 689 | 4 372 | 4 686 | 3 579 | 4 512 |
| Kassa och bank | 1 743 | 6 403 | 11 198 | 11 470 | 7 615 |
| Omsättningstillgångar | 11 357 | 14 944 | 21 912 | 20 494 | 16 062 |
| Summa tillgångar | 19 884 | 19 496 | 21 978 | 20 740 | 16 432 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 349 | 6 177 | 7 634 | 1 456 | 58 |
| Eget kapital | 11 110 | 11 378 | 11 026 | 7 685 | 6 081 |
| Justerat eget kapital | 14 951 | 14 283 | 15 202 | 10 702 | 10 351 |
| Obeskattade reserver | 4 838 | 3 659 | 5 259 | 3 800 | 5 378 |
| Kortfristiga skulder | 3 936 | 4 459 | 5 693 | 9 255 | 4 973 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 884 | 19 496 | 21 978 | 20 740 | 16 432 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
La Collina AB omsatte 37,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 837 bolag med bokslut. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,1 procent, och soliditeten var hög — 75,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Österåker.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva import, förmedling och marknadsföring av italienska livsmedel.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Romualdi (f. 1976) Styrelseledamot
- Anna Lena Romualdi (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Johansson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390) |
| Adress | Unadalsvägen 64, 184 91, Åkersberga Besök: Undalsvägen 64, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-7526977 |