Aktiebolag Stockholm
La Becaria AB
48 sökningar
1,8 mkr
+42,8 %3,0 %
+0,1 p.e.60,8 %
+9,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 775 | 1 243 | 1 066 | 1 181 | 984 | 908 |
| Rörelseresultat | 54 | 36 | 275 | 87 | −81 | 341 |
| Årets resultat | 42 | 26 | 155 | 35 | 4 | 188 |
| Eget kapital | 498 | 456 | 431 | 276 | 242 | 238 |
| Balansomslutning | 819 | 881 | 926 | 642 | 544 | 490 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 775 | 1 243 | 1 066 | 1 181 | 984 | 908 |
| Personalkostnader | 465 | 160 | 3 | 1 | 10 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 213 | 258 | 299 | 285 | 196 | 175 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 043 | −789 | −489 | −808 | −859 | −383 |
| Rörelseresultat | 54 | 36 | 275 | 87 | −81 | 341 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 55 | 36 | 276 | 87 | −81 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | −75 | −32 | 93 | −93 |
| Skatt | 13 | 11 | 46 | 20 | 8 | 60 |
| Årets resultat | 42 | 26 | 155 | 35 | 4 | 188 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 379 | 368 | 372 | 313 | 283 | 356 |
| Kortfristiga fordringar | 173 | 127 | 352 | 158 | 98 | 99 |
| Kassa och bank | 267 | 386 | 202 | 171 | 163 | 35 |
| Omsättningstillgångar | 819 | 881 | 926 | 642 | 544 | 490 |
| Summa tillgångar | 819 | 881 | 926 | 642 | 544 | 490 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 406 | 380 | 226 | 191 | 188 | 0 |
| Eget kapital | 498 | 456 | 431 | 276 | 242 | 238 |
| Justerat eget kapital | 583 | 541 | 516 | 301 | 242 | 312 |
| Obeskattade reserver | 107 | 107 | 107 | 32 | 0 | 93 |
| Kortfristiga skulder | 214 | 318 | 388 | 334 | 302 | 159 |
| Summa eget kapital och skulder | 819 | 881 | 926 | 642 | 544 | 490 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 098 bolag som granskas inom samma bransch hamnar La Becaria AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 60,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 43 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Import och försäljning av alkoholhaltiga drycker och varor till restauranger. Konsulttjänster inom restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
- Carlos Andrino De La Fuente (f. 1983) Styrelseledamot
- Liliana Aceves Flores (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-21 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Tränsgatan 1a, 183 74, Täby Besök: Tränsgatan 1 A, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |