Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Kyl-Effekt AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Kyl-Effekt AB ökade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 94 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är −0,3 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 19,9 procent — branschens median är 43,1 procent.
Bolaget har 27 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Kyl- och frysinstallationsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 31 | 79 | 61 % | |
| Värdeförändring | −21,0 % | 64 | 79 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,2 % | 18 | 94 | 81 % |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | 87 | 94 | 7 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 85 | 94 | 10 % |
| Soliditet | 19,9 % | 81 | 94 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 277 tkr | 64 | 94 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | −8 tkr | 87 | 94 | 7 % |
| Nettoomsättning | 61 485 tkr | 19 | 94 | 80 % |
| Rörelseresultat | −205 tkr | 91 | 94 | 3 % |
| Antal anställda | 27 | 15 | 94 | 84 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 193 | 13 440 | 69 % | |
| Värdeförändring | −21,0 % | 10 726 | 13 250 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,2 % | 2 474 | 15 005 | 84 % |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | 12 156 | 14 992 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 12 339 | 15 010 | 18 % |
| Soliditet | 19,9 % | 12 751 | 14 967 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 277 tkr | 6 030 | 15 010 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | −8 tkr | 12 232 | 15 010 | 19 % |
| Nettoomsättning | 61 485 tkr | 2 992 | 15 010 | 80 % |
| Rörelseresultat | −205 tkr | 12 689 | 15 010 | 15 % |
| Antal anställda | 27 | 2 303 | 15 010 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 23 431 | 78 068 | 70 % | |
| Värdeförändring | −21,0 % | 62 421 | 76 955 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | +21,2 % | 14 780 | 87 561 | 83 % |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | 70 986 | 87 479 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 71 244 | 87 581 | 19 % |
| Soliditet | 19,9 % | 74 259 | 87 385 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 277 tkr | 34 082 | 87 582 | 61 % |
| Rörelseresultat per anställd | −8 tkr | 71 426 | 87 582 | 18 % |
| Nettoomsättning | 61 485 tkr | 16 576 | 87 582 | 81 % |
| Rörelseresultat | −205 tkr | 74 201 | 87 582 | 15 % |
| Antal anställda | 27 | 13 372 | 87 582 | 85 % |