Aktiebolag Hofors 663 sökningar
Kvällsro AB
Återvinning av källsorterat material
1,2 mkr
−94,4 %-232,0 %
98,1 %
+11,4 p.e.1
−80,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 151 | 20 585 | 193 466 | 259 717 | 300 182 | 314 395 | 217 961 | 185 687 |
| Rörelseresultat | −2 670 | 76 491 | 1 846 | 2 729 | 26 580 | 26 800 | 19 969 | 13 669 |
| Årets resultat | −2 612 | 65 745 | 4 274 | 523 | 19 928 | 18 139 | 9 635 | 9 250 |
| Eget kapital | 113 853 | 119 917 | 61 456 | 57 182 | 61 909 | 52 981 | 37 043 | 29 008 |
| Balansomslutning | 116 045 | 138 266 | 106 241 | 132 594 | 108 265 | 108 857 | 89 458 | 73 377 |
| Anställda | 1 | 5 | 39 | 36 | 33 | 33 | 27 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 151 | 20 585 | 193 466 | 259 717 | 300 182 | 314 395 | 217 961 | 185 687 |
| Personalkostnader | 145 | 4 058 | 40 256 | 40 810 | 35 636 | 32 959 | 26 203 | 21 575 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 6 426 | 5 141 | 4 086 | 3 546 | 2 881 | 2 186 |
| Övriga externa kostnader | 2 365 | 7 430 | 26 774 | 26 495 | 27 152 | 20 044 | 14 913 | 10 588 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 311 | 67 394 | −118 164 | −184 542 | −206 728 | −231 046 | −153 995 | −137 669 |
| Rörelseresultat | −2 670 | 76 491 | 1 846 | 2 729 | 26 580 | 26 800 | 19 969 | 13 669 |
| Ränteintäkter | 2 845 | 4 575 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 889 | 46 | 2 613 | 1 097 | 624 | 1 100 | 1 203 | 2 435 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 713 | 81 020 | −630 | 1 682 | 25 790 | 25 709 | 18 795 | 11 234 |
| Bokslutsdispositioner | 3 000 | 1 914 | 6 000 | −1 120 | −597 | −2 588 | −2 348 | −1 283 |
| Skatt | −101 | 17 190 | 1 096 | 39 | 5 266 | 4 982 | 6 813 | 701 |
| Årets resultat | −2 612 | 65 745 | 4 274 | 523 | 19 928 | 18 139 | 9 635 | 9 250 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 67 109 | 80 827 | 69 242 | 70 013 | 40 346 | 30 873 | 32 057 | 23 302 |
| Varulager | 0 | 0 | 4 895 | 42 182 | 37 096 | 43 546 | 37 145 | 31 538 |
| Kortfristiga fordringar | 18 799 | 3 516 | 19 934 | 20 246 | 21 129 | 28 581 | 18 029 | 18 245 |
| Kassa och bank | 30 137 | 53 923 | 12 170 | 153 | 9 694 | 5 858 | 2 226 | 292 |
| Omsättningstillgångar | 48 937 | 57 439 | 36 999 | 62 581 | 67 919 | 77 984 | 57 401 | 50 075 |
| Summa tillgångar | 116 045 | 138 266 | 106 241 | 132 594 | 108 265 | 108 857 | 89 458 | 73 377 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 115 265 | 52 972 | 55 982 | 55 459 | 40 781 | 33 642 | 26 208 | 18 558 |
| Eget kapital | 113 853 | 119 917 | 61 456 | 57 182 | 61 909 | 52 981 | 37 043 | 29 008 |
| Justerat eget kapital | 113 853 | 122 299 | 65 358 | 65 848 | 69 685 | 60 283 | 42 291 | 32 392 |
| Obeskattade reserver | 0 | 3 000 | 4 914 | 10 914 | 9 794 | 9 197 | 6 609 | 4 262 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 1 880 | 2 484 | 8 627 | 8 627 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 7 790 | 79 | 1 181 | 2 497 | 3 682 |
| Kortfristiga skulder | 2 192 | 15 349 | 37 991 | 54 224 | 27 856 | 36 871 | 43 309 | 36 425 |
| Summa eget kapital och skulder | 116 045 | 138 266 | 106 241 | 132 594 | 108 265 | 108 857 | 89 458 | 73 377 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 60 904 | 60 904 | 52 404 | 52 040 | 52 040 | 52 404 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 288 granskade bolag ligger Kvällsro AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -232,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 98,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 94 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Hofors.
Bolaget ska bedriva återvinning av metaller ur sekundärmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Bror Magnus Heegaard (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Pär Rosendahl (f. 1958) Styrelseledamot
- Henrik Jalkenäs (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Geoffrey Paul Otterman (f. 1962) Styrelsesuppleant
- Eric Johansson (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | ATILA HOLDING AS |
|---|---|
| Koncernmoder | ATILA HOLDING AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1993-05-18 |
|---|---|
| Adress | Norra Strandgatan 9, 803 20, Gävle Besök: Norra Strandgatan 9, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0290-20075 |