Aktiebolag Stockholm
KV Utveckling och Utbildning AB
78 sökningar
1,5 mkr
−44,3 %34,4 %
−26,6 p.e.86,4 %
+26,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 461 | 2 623 | 2 006 | 54 | 78 | 50 | 48 | 46 |
| Rörelseresultat | 502 | 1 599 | 1 919 | 31 | 39 | 6 | 450 | 7 |
| Årets resultat | 354 | 955 | 1 146 | 25 | 165 | 171 | 406 | 7 |
| Eget kapital | 2 932 | 2 074 | 1 324 | 373 | 532 | 551 | 557 | 323 |
| Balansomslutning | 3 392 | 3 461 | 2 422 | 407 | 555 | 561 | 580 | 769 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 461 | 2 623 | 2 006 | 54 | 78 | 50 | 48 | 46 |
| Personalkostnader | 756 | 794 | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 199 | 229 | 46 | 23 | 39 | 44 | 33 | 38 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | 435 | −1 |
| Rörelseresultat | 502 | 1 599 | 1 919 | 31 | 39 | 6 | 450 | 7 |
| Ränteintäkter | 107 | 16 | 12 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 609 | 1 615 | 1 932 | 31 | 169 | 171 | 406 | 7 |
| Bokslutsdispositioner | −157 | −408 | −486 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 97 | 252 | 300 | 6 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 354 | 955 | 1 146 | 25 | 165 | 171 | 406 | 7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 106 | 2 527 | 1 264 | 337 | 540 | 540 | 540 | 756 |
| Kortfristiga fordringar | 162 | 553 | 535 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 124 | 381 | 623 | 59 | 16 | 21 | 40 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 1 286 | 934 | 1 158 | 70 | 16 | 21 | 40 | 13 |
| Summa tillgångar | 3 392 | 3 461 | 2 422 | 407 | 555 | 561 | 580 | 769 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 694 | 1 069 | 128 | 298 | 317 | 330 | 101 | 266 |
| Eget kapital | 2 932 | 2 074 | 1 324 | 373 | 532 | 551 | 557 | 323 |
| Justerat eget kapital | 3 766 | 2 784 | 1 710 | 373 | 532 | 551 | 557 | 323 |
| Obeskattade reserver | 1 051 | 894 | 486 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 435 |
| Kortfristiga skulder | 243 | 493 | 612 | 34 | 23 | 10 | 23 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 392 | 3 461 | 2 422 | 407 | 555 | 561 | 580 | 769 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 435 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 600 granskade bolag ligger KV Utveckling och Utbildning AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 34,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 86,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 44 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är företagsutbildning, ledarskapsutveckling och rekrytering och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jimmy Elvebakk (f. 1971) Verkställande direktör
- Jimmy Elvebakk (f. 1971) Styrelseledamot
- Jenny Ivstrand (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-06-03 |
|---|---|
| Bransch | Personalutbildning (SNI 85594) |
| Adress | Mariedalsvägen 55, 141 60, Huddinge Besök: Mariedalsvägen 55, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |