Aktiebolag Strängnäs
KV Plåtslageri & Byggtjänst AB
77 sökningar
11,2 mkr
−6,9 %3,1 %
+0,7 p.e.62,4 %
+13,8 p.e.6
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 241 | 12 078 | 13 695 | 9 935 | 5 563 | 3 281 | 1 728 | 542 |
| Rörelseresultat | 349 | 293 | 794 | 351 | 848 | 653 | 475 | 32 |
| Årets resultat | 253 | 188 | 503 | 279 | 666 | 575 | 254 | 23 |
| Eget kapital | 2 792 | 2 539 | 2 350 | 1 848 | 1 569 | 903 | 328 | 73 |
| Balansomslutning | 4 476 | 5 224 | 5 565 | 4 775 | 3 279 | 1 780 | 1 055 | 499 |
| Anställda | 6 | 7 | 8 | 5 | 4 | 3 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 241 | 12 078 | 13 695 | 9 935 | 5 563 | 3 281 | 1 728 | 542 |
| Personalkostnader | 4 249 | 4 768 | 5 626 | 2 977 | 2 240 | 1 192 | 377 | 323 |
| Av- och nedskrivningar | 624 | 482 | 422 | 239 | 120 | 74 | 62 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 2 204 | 1 701 | 1 761 | 1 391 | 834 | 727 | 350 | 240 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 815 | −4 834 | −5 092 | −4 977 | −1 521 | −635 | −464 | 66 |
| Rörelseresultat | 349 | 293 | 794 | 351 | 848 | 653 | 475 | 32 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 5 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 54 | 163 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 321 | 241 | 636 | 341 | 848 | 653 | 475 | 32 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | −9 | 80 | −152 | 0 |
| Skatt | 68 | 52 | 133 | 63 | 173 | 158 | 69 | 9 |
| Årets resultat | 253 | 188 | 503 | 279 | 666 | 575 | 254 | 23 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 738 | 1 493 | 1 583 | 1 550 | 519 | 309 | 237 | 269 |
| Varulager | 206 | 127 | 109 | 121 | 66 | 38 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 945 | 3 443 | 2 771 | 2 504 | 1 385 | 1 048 | 145 | 129 |
| Kassa och bank | 587 | 161 | 1 102 | 600 | 1 308 | 386 | 673 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 2 739 | 3 731 | 3 982 | 3 225 | 2 760 | 1 472 | 818 | 229 |
| Summa tillgångar | 4 476 | 5 224 | 5 565 | 4 775 | 3 279 | 1 780 | 1 055 | 499 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 489 | 2 301 | 1 797 | 1 519 | 853 | 278 | 24 | 0 |
| Eget kapital | 2 792 | 2 539 | 2 350 | 1 848 | 1 569 | 903 | 328 | 73 |
| Justerat eget kapital | 2 856 | 2 603 | 2 414 | 1 912 | 1 633 | 960 | 448 | 73 |
| Obeskattade reserver | 80 | 81 | 81 | 80 | 81 | 72 | 151 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 289 | 447 | 604 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 604 | 2 315 | 2 687 | 2 243 | 1 629 | 805 | 576 | 426 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 476 | 5 224 | 5 565 | 4 775 | 3 279 | 1 780 | 1 055 | 499 |
| Ställda säkerheter | 845 | 1 042 | 1 239 | 1 436 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 652 bolag som granskas inom samma bransch hamnar KV Plåtslageri & Byggtjänst AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 11,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 62,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Strängnäs.
Bolaget skall utföra takarbeten i plåt och andra material. Vidare ska bolaget utföra byggnation av bostadshus och andra byggnader samt byggnadssnickeriarbeten.
Styrelse & ledning
- Viktor Andersson (f. 1996) Styrelseledamot
- Henrik Andersson (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Anne Eriksson (f. 1971) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-17 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Italien 1, 645 93, Strängnäs Besök: Italien 1, Strängnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |