Aktiebolag Södertälje
Kurlanders AB
298 sökningar
Omsättning 2025
876 tkr
+125,2 %Rörelsemarginal
19,7 %
+76,3 p.e.Soliditet
-44,6 %
+40,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 876 | 389 | 1 293 | 1 829 | 1 113 | 1 175 | 772 | 1 085 |
| Rörelseresultat | 173 | −220 | −108 | 240 | −331 | 16 | 23 | 225 |
| Årets resultat | 139 | −265 | −155 | 190 | −333 | −10 | 54 | 136 |
| Eget kapital | −78 | −110 | 19 | 221 | 32 | 115 | 125 | 275 |
| Balansomslutning | 175 | 130 | 268 | 578 | 442 | 375 | 233 | 240 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 876 | 389 | 1 293 | 1 829 | 1 113 | 1 175 | 772 | 1 085 |
| Personalkostnader | 188 | 10 | 308 | 91 | 220 | 205 | 53 | 184 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 502 | 552 | 1 197 | 1 292 | 924 | 724 | 532 | 489 |
| Övriga rörelseposter, netto | −13 | −47 | 104 | −206 | −300 | −230 | −164 | −183 |
| Rörelseresultat | 173 | −220 | −108 | 240 | −331 | 16 | 23 | 225 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 35 | 46 | 48 | 51 | 3 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 139 | −265 | −155 | 190 | −333 | 15 | 21 | 224 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | −50 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 16 | 38 |
| Årets resultat | 139 | −265 | −155 | 190 | −333 | −10 | 54 | 136 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 | 15 | 30 |
| Varulager | 67 | 74 | 81 | 70 | 71 | 71 | 51 | 51 |
| Kortfristiga fordringar | 105 | 47 | 175 | 498 | 333 | 283 | 164 | 146 |
| Kassa och bank | 3 | 9 | 12 | 10 | 23 | 6 | 3 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 175 | 130 | 268 | 578 | 426 | 360 | 218 | 210 |
| Summa tillgångar | 175 | 130 | 268 | 578 | 442 | 375 | 233 | 240 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −160 | −31 | 171 | −19 | 315 | 75 | 21 | 89 |
| Eget kapital | −78 | −110 | 19 | 221 | 32 | 115 | 125 | 275 |
| Justerat eget kapital | −78 | −110 | 19 | 221 | 32 | 115 | 125 | 315 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 |
| Långfristiga skulder | 50 | 165 | 182 | 190 | 190 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 203 | 75 | 67 | 167 | 220 | 260 | 108 | −85 |
| Summa eget kapital och skulder | 175 | 130 | 268 | 578 | 442 | 375 | 233 | 240 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger Kurlanders AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 876 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 19,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på -44,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 125 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggentreprenad med inriktning på platt- sättning samt därmed förenlig verksamhet- bedriva handel med kakel, klinker samt viss övrig byggnadsmaterial och driva därmed förenlig verksamhet, ägo och förvaltning av fast och lös egendom, handel med fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Padma Locana Heidemann (f. 1995) Styrelseledamot
- Arne Nataraja Heidemann (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Pandava Arjuna Heidemann (f. 2003) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-02-14 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Almvik 9, 153 95, Järna Besök: Almvik 9, Järna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7507384 |