Aktiebolag Malmö
Kunskapsporten Pilängen AB
88 sökningar
9,9 mkr
−4,5 %2,4 %
−16,8 p.e.4,8 %
−1,5 p.e.7
+40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 864 | 10 324 | 9 770 | 8 840 | 8 652 | 7 705 | 3 219 |
| Rörelseresultat | 234 | 1 984 | 1 863 | 1 284 | 1 365 | 726 | 102 |
| Årets resultat | −577 | 391 | 346 | 369 | 597 | −41 | −177 |
| Eget kapital | 1 159 | 1 736 | 1 345 | 999 | 630 | 32 | 73 |
| Balansomslutning | 23 987 | 27 293 | 27 363 | 27 915 | 28 491 | 28 612 | 28 887 |
| Anställda | 7 | 5 | 6 | 5 | 5 | 6 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 864 | 10 324 | 9 770 | 8 840 | 8 652 | 7 705 | 3 219 |
| Personalkostnader | 3 123 | 1 154 | 2 987 | 2 677 | 2 866 | 2 366 | 607 |
| Av- och nedskrivningar | 218 | 3 033 | 322 | 311 | 285 | 241 | 1 003 |
| Övriga externa kostnader | 5 161 | 3 416 | 4 712 | 4 227 | 3 822 | 4 123 | 1 298 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 128 | −737 | 114 | −341 | −314 | −249 | −209 |
| Rörelseresultat | 234 | 1 984 | 1 863 | 1 284 | 1 365 | 726 | 102 |
| Ränteintäkter | 79 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 890 | 1 362 | 1 160 | 592 | 558 | 647 | 284 |
| Resultat efter finansiella poster | −577 | 622 | 559 | 545 | 708 | −3 | −177 |
| Skatt | 0 | 231 | 213 | 176 | 111 | 37 | 0 |
| Årets resultat | −577 | 391 | 346 | 369 | 597 | −41 | −177 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 19 012 | 26 143 | 26 216 | 26 476 | 26 727 | 26 750 | 26 907 |
| Varulager | 109 | 96 | 99 | 73 | 42 | 30 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 4 812 | 878 | 961 | 1 049 | 1 663 | 1 239 | 1 363 |
| Kassa och bank | 54 | 176 | 87 | 317 | 59 | 592 | 589 |
| Omsättningstillgångar | 4 974 | 1 149 | 1 147 | 1 439 | 1 764 | 1 861 | 1 981 |
| Summa tillgångar | 23 987 | 27 293 | 27 363 | 27 915 | 28 491 | 28 612 | 28 887 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 686 | 1 295 | 949 | 580 | −17 | 23 | 200 |
| Eget kapital | 1 159 | 1 736 | 1 345 | 999 | 630 | 32 | 73 |
| Justerat eget kapital | 1 159 | 1 736 | 1 345 | 999 | 630 | 32 | 73 |
| Långfristiga skulder | 20 240 | 20 930 | 21 850 | 22 770 | 19 500 | 21 500 | 22 500 |
| Kortfristiga skulder | 2 588 | 4 627 | 4 168 | 4 146 | 8 361 | 7 080 | 6 314 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 987 | 27 293 | 27 363 | 27 915 | 28 491 | 28 612 | 28 887 |
| Ställda säkerheter | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Ansvarsförbindelser | 200 | 200 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 851 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kunskapsporten Pilängen AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 9,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 4,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Malmö.
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva friskvårdsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Joakim Ollén (f. 1952) Verkställande direktör
- Joakim Ollén (f. 1952) Styrelseledamot
- Skyddad identitet (f. 1967) Styrelsesuppleant
- Björn Börjesson (f. 1953) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Kunskapsporten AB (556420-7826) |
|---|---|
| Koncernmoder | Erik Selin Fastigheter Aktiebolag (556572-5586) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-08 |
|---|---|
| Bransch | Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119) |
| Adress | Kalendegatan 26, 211 35, Malmö Besök: Kalendegatan 26, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |