Aktiebolag Tyresö 73 sökningar
Kungslack AB
Beläggning och överdragning av metall
2,7 mkr
+12,2 %-10,0 %
−2,8 p.e.-54,2 %
−82,1 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 702 | 2 409 | 2 201 | 2 765 | 2 400 | 2 397 | 2 300 | 1 321 |
| Rörelseresultat | −269 | −173 | 35 | 152 | −114 | 23 | 31 | −11 |
| Årets resultat | −284 | −175 | 35 | 151 | −114 | 6 | 18 | −27 |
| Eget kapital | −167 | 117 | 292 | 257 | 105 | 138 | 132 | 114 |
| Balansomslutning | 308 | 419 | 590 | 578 | 437 | 528 | 501 | 487 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 702 | 2 409 | 2 201 | 2 765 | 2 400 | 2 397 | 2 300 | 1 321 |
| Personalkostnader | 1 696 | 1 459 | 1 167 | 1 655 | 1 637 | 1 593 | 1 462 | 668 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 10 | 10 | 11 | 5 | 5 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 767 | 679 | 685 | 652 | 663 | 590 | 623 | 420 |
| Övriga rörelseposter, netto | −500 | −436 | −304 | −296 | −203 | −186 | −179 | −241 |
| Rörelseresultat | −269 | −173 | 35 | 152 | −114 | 23 | 31 | −11 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 17 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −273 | −175 | 35 | 151 | −114 | 6 | 30 | −13 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −12 | −14 |
| Skatt | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −284 | −175 | 35 | 151 | −114 | 6 | 18 | −27 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 10 | 18 | 28 | 37 | 8 | 13 | 10 |
| Varulager | 30 | 30 | 27 | 25 | 31 | 27 | 27 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 224 | 225 | 423 | 303 | 345 | 398 | 391 | 424 |
| Kassa och bank | 52 | 154 | 122 | 222 | 24 | 95 | 71 | 26 |
| Omsättningstillgångar | 306 | 409 | 571 | 550 | 400 | 520 | 488 | 477 |
| Summa tillgångar | 308 | 419 | 590 | 578 | 437 | 528 | 501 | 487 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 17 | 192 | 157 | 6 | 38 | 32 | 14 | 41 |
| Eget kapital | −167 | 117 | 292 | 257 | 105 | 138 | 132 | 114 |
| Justerat eget kapital | −167 | 117 | 292 | 257 | 105 | 138 | 132 | 114 |
| Kortfristiga skulder | 475 | 302 | 298 | 321 | 332 | 390 | 369 | 373 |
| Summa eget kapital och skulder | 308 | 419 | 590 | 578 | 437 | 528 | 501 | 487 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 509 granskade bolag ligger Kungslack AB strax under mitten räknat på omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -10,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -54,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Tyresö.
Aktiebolaget skall bedriva ytbehandling av snickerier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Niklas Viklund (f. 1983) Verkställande direktör
- Niklas Viklund (f. 1983) Styrelseledamot
- Johanna Viklund (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Rickard Norinder (f. 1971) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Rose Lack AB (556984-2676) |
|---|---|
| Koncernmoder | Rose Lack AB (556984-2676) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-10-07 |
|---|---|
| Adress | Regulatorvägen 21, 141 49, Huddinge Besök: Regulatorvägen 21, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |