Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Kungsklippan Måleri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Kungsklippan Måleri AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 761 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 4,9 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 53,7 procent — branschens median är 40,3 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 480 | 656 | 27 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 508 | 651 | 22 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,8 % | 412 | 761 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 384 | 761 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,7 % | 189 | 761 | 75 % |
| Soliditet | 53,7 % | 217 | 760 | 71 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 176 tkr | 414 | 761 | 46 % |
| Rörelseresultat per anställd | 58 tkr | 386 | 761 | 49 % |
| Nettoomsättning | 4 705 tkr | 638 | 761 | 16 % |
| Rörelseresultat | 230 tkr | 495 | 761 | 35 % |
| Antal anställda | 4 | 586 | 761 | 23 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 222 | 19 280 | 21 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 15 245 | 18 929 | 19 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,8 % | 13 467 | 24 720 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 12 229 | 24 687 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,7 % | 6 149 | 24 728 | 75 % |
| Soliditet | 53,7 % | 7 436 | 24 711 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 176 tkr | 19 393 | 24 729 | 22 % |
| Rörelseresultat per anställd | 58 tkr | 14 621 | 24 729 | 41 % |
| Nettoomsättning | 4 705 tkr | 22 914 | 24 729 | 7 % |
| Rörelseresultat | 230 tkr | 16 719 | 24 729 | 32 % |
| Antal anställda | 4 | 19 406 | 24 729 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 56 112 | 70 454 | 20 % | |
| Värdeförändring | −23,0 % | 57 240 | 69 406 | 18 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,8 % | 47 075 | 87 544 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 4,9 % | 44 893 | 87 457 | 49 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,7 % | 18 801 | 87 563 | 79 % |
| Soliditet | 53,7 % | 24 193 | 87 519 | 72 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 176 tkr | 70 472 | 87 564 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 58 tkr | 53 879 | 87 564 | 38 % |
| Nettoomsättning | 4 705 tkr | 80 597 | 87 564 | 8 % |
| Rörelseresultat | 230 tkr | 60 985 | 87 564 | 30 % |
| Antal anställda | 4 | 66 456 | 87 564 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .