Aktiebolag Norrköping
Kullerstad 3:68 Fastighet AB
145 sökningar
Omsättning 2025
220 tkr
+1,4 %Rörelsemarginal
97,7 %
−60,3 p.e.Soliditet
91,4 %
+3,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 220 | 217 | 3 324 | 7 107 | 9 969 |
| Rörelseresultat | 215 | 343 | 682 | 762 | 3 033 |
| Årets resultat | 165 | 198 | 398 | 438 | 3 193 |
| Eget kapital | 1 172 | 1 007 | 2 309 | 1 912 | 3 402 |
| Balansomslutning | 1 686 | 1 560 | 2 838 | 3 220 | 5 344 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 5 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 220 | 217 | 3 324 | 7 107 | 9 969 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 550 | 2 385 | 4 357 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 35 | 17 | 32 | 62 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 336 | 709 | 1 412 | 1 083 |
| Övriga rörelseposter, netto | 249 | 497 | −1 366 | −2 516 | −1 434 |
| Rörelseresultat | 215 | 343 | 682 | 762 | 3 033 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 215 | 342 | 683 | 762 | 3 838 |
| Bokslutsdispositioner | −5 | −90 | −180 | −207 | 140 |
| Skatt | 45 | 54 | 105 | 117 | 785 |
| Årets resultat | 165 | 198 | 398 | 438 | 3 193 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 969 | 1 004 | 914 | 539 | 665 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 100 | 178 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 142 | 1 670 | 1 545 | 2 279 |
| Kassa och bank | 663 | 414 | 254 | 1 036 | 2 222 |
| Omsättningstillgångar | 717 | 556 | 1 924 | 2 681 | 4 680 |
| Summa tillgångar | 1 686 | 1 560 | 2 838 | 3 220 | 5 344 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 836 | 638 | 1 740 | 1 303 | 38 |
| Eget kapital | 1 172 | 1 007 | 2 309 | 1 912 | 3 402 |
| Justerat eget kapital | 1 540 | 1 371 | 2 602 | 2 111 | 3 449 |
| Obeskattade reserver | 464 | 459 | 369 | 251 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 94 | 160 | 1 057 | 1 883 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 686 | 1 560 | 2 838 | 3 220 | 5 344 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kullerstad 3:68 Fastighet AB 220 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 97,7 procent, och soliditeten var hög — 91,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget hör hemma i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Föremålet för bolagets verksamhet är även att driva plåtslageri-, mekaniskt underhåll och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niclas Ritsle (f. 1971) Styrelseledamot
- Elin Granberg (f. 1982) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Ståthöga Holding Aktiebolag (556900-6058) |
|---|---|
| Koncernmoder | Ståthöga Holding Aktiebolag (556900-6058) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1968-03-04 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Bergslagsvägen 18, 617 30, Skärblacka Besök: Bergslagsvägen 18, Skärblacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |