Aktiebolag Markaryd
Kronan & Klaven AB
49 sökningar
Omsättning 2024
3,5 mkr
+1,0 %Rörelsemarginal
32,7 %
+4,1 p.e.Soliditet
66,6 %
+11,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 529 | 3 493 | 3 142 | 3 091 | 3 037 |
| Rörelseresultat | 1 153 | 997 | 867 | 951 | −70 |
| Årets resultat | 274 | 238 | −45 | 158 | −57 |
| Eget kapital | 1 786 | 1 512 | 1 274 | 1 319 | 1 161 |
| Balansomslutning | 2 680 | 2 749 | 1 783 | 2 229 | 1 733 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 529 | 3 493 | 3 142 | 3 091 | 3 037 |
| Personalkostnader | 398 | 714 | 714 | 501 | 1 330 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 76 | 105 | 110 | 130 |
| Övriga externa kostnader | 385 | 616 | 622 | 687 | 737 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 538 | −1 090 | −834 | −842 | −910 |
| Rörelseresultat | 1 153 | 997 | 867 | 951 | −70 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 43 | 20 | 7 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 111 | 981 | 860 | 949 | −57 |
| Koncernbidrag | −760 | −681 | −905 | −750 | 0 |
| Skatt | 76 | 63 | 0 | 41 | 0 |
| Årets resultat | 274 | 238 | −45 | 158 | −57 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 236 | 1 853 | 1 042 | 1 297 | 868 |
| Kortfristiga fordringar | 412 | 749 | 655 | 681 | 567 |
| Kassa och bank | 32 | 147 | 86 | 251 | 298 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 896 | 741 | 932 | 865 |
| Summa tillgångar | 2 680 | 2 749 | 1 783 | 2 229 | 1 733 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 462 | 1 224 | 1 269 | 1 111 | 453 |
| Eget kapital | 1 786 | 1 512 | 1 274 | 1 319 | 1 161 |
| Justerat eget kapital | 1 786 | 1 512 | 1 274 | 1 319 | 1 161 |
| Långfristiga skulder | 443 | 384 | 144 | 64 | 353 |
| Kortfristiga skulder | 451 | 853 | 365 | 846 | 219 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 680 | 2 749 | 1 783 | 2 229 | 1 733 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Kronan & Klaven AB 3,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 472 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 32,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 66,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Markaryd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom ekonomi, bokföring, redovisning och försäljning av företagsadministrativa tjänster samt konsultationstjänster inom företagsuppstarter, företagsledning och företagsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Daniel Lundqvist (f. 1982) Verkställande direktör
Styrelse
- Daniel Lundqvist (f. 1982) Styrelseledamot
- Bo Persson (f. 1947) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Shape Of Future AB (559271-5998) |
|---|---|
| Koncernmoder | Shape Of Future AB (559271-5998) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-23 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Esplanaden 2, 285 31, Markaryd Besök: Esplanaden 2, Markaryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |