Aktiebolag Västerås
Krmey AB
72 sökningar
Omsättning 2025
95,7 mkr
+67,8 %Rörelsemarginal
0,1 %
−3,3 p.e.Soliditet
7,3 %
−1,4 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 95 690 | 57 017 | 29 795 | 12 388 | 6 175 |
| Rörelseresultat | 85 | 1 910 | 10 | 150 | 6 |
| Årets resultat | 57 | 1 467 | 4 | 116 | 3 |
| Eget kapital | 1 681 | 1 624 | 157 | 152 | 36 |
| Balansomslutning | 23 153 | 18 699 | 5 394 | 1 479 | 1 107 |
| Anställda | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06* | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 95 690 | 57 017 | 29 795 | 12 388 | 6 175 |
| Personalkostnader | 0 | 71 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 870 | 328 | 127 | 57 | 16 |
| Övriga rörelseposter, netto | −93 636 | −54 708 | −29 658 | −12 181 | −6 153 |
| Rörelseresultat | 85 | 1 910 | 10 | 150 | 6 |
| Ränteintäkter | 11 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 50 | 4 | 8 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | 1 862 | 7 | 143 | 3 |
| Skatt | 37 | 394 | 2 | 27 | 0 |
| Årets resultat | 57 | 1 467 | 4 | 116 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06* | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 595 | 494 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 1 887 | 1 732 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 11 429 | 16 211 | 5 353 | 1 436 | 1 101 |
| Kassa och bank | 1 242 | 262 | 41 | 43 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 14 558 | 18 205 | 5 394 | 1 479 | 1 107 |
| Summa tillgångar | 23 153 | 18 699 | 5 394 | 1 479 | 1 107 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 574 | 107 | 103 | −14 | −17 |
| Eget kapital | 1 681 | 1 624 | 157 | 152 | 36 |
| Justerat eget kapital | 1 681 | 1 624 | 157 | 152 | 36 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 21 472 | 17 075 | 5 237 | 1 327 | 921 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 153 | 18 699 | 5 394 | 1 479 | 1 107 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Krmey AB omsatte 95,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 119 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 0,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 7,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 68 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska ägna sig åt partihandel med tobakssnus och nikotinpåsar samt värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cyril Dominic Meyer (f. 1993) Ordförande, Styrelseledamot
- Stefan Larsson (f. 1993) Styrelseledamot
- Jonathan Malmsten (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marcus Wikberg (f. 1985) Revisor
Koncern
| Moderbolag | SCHWEIZESKA PNT GROUP AG |
|---|---|
| Koncernmoder | SCHWEIZESKA PNT GROUP AG |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-02-07 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med tobak (SNI 46350) |
| Adress | Box: 184, 721 05, Västerås Besök: Box 184, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |