starkabolag.se

Aktiebolag Trollhättan Fusionerat 2026-06-30

KranKvist AB

76 sökningar

Omsättning 2025

129 tkr

+72,0 %
Rörelsemarginal

-38,8 %

+78,6 p.e.
Soliditet

51,6 %

−4,4 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning12975165330519
Rörelseresultat−50−88−33141408
Årets resultat0−90255433
Eget kapital848392342587
Balansomslutning4384095488291 041
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning12975165330519
Personalkostnader13911312512625
Övriga externa kostnader4050746386
Övriga rörelseposter, netto——1——
Rörelseresultat−50−88−33141408
Ränteintäkter47100——
Räntekostnader01311
Resultat efter finansiella poster−3−79−37431739
Bokslutsdispositioner57040−108−186
Skatt10368119
Årets resultat0−90255433

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar0338503656760
Kortfristiga fordringar334235141162
Kassa och bank405291032120
Omsättningstillgångar4387145173281
Summa tillgångar4384095488291 041
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat34424237104
Eget kapital848392342587
Justerat eget kapital226229294575735
Obeskattade reserver179184254294186
Kortfristiga skulder175142202193268
Summa eget kapital och skulder4384095488291 041

Verksamhet

KranKvist AB omsatte 129 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 196 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -38,8 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 51,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 72 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Trollhättan.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva utbildning inom entreprenadmaskinbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är KranKvist AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av KranKvist AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller KranKvist AB (556826-3791)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-11-18
Bransch Annan övrig utbildning (SNI 85599)
Adress
Box 292, 791 27, Falun
Besök: Box 292, Falun
F-skattEj registrerad
MomsEj registrerad