Aktiebolag Västerås
Kraftplan Mälardalen AB
38 sökningar
1,3 mkr
−32,4 %-29,3 %
−24,2 p.e.35,2 %
−33,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 336 | 1 977 | 2 885 | 2 841 | 1 491 | 520 | 508 |
| Rörelseresultat | −392 | −102 | 396 | 691 | 197 | −365 | 7 |
| Årets resultat | −389 | 94 | 233 | 478 | 189 | −369 | 0 |
| Eget kapital | 286 | 675 | 581 | 348 | −129 | −319 | 50 |
| Balansomslutning | 812 | 983 | 1 194 | 1 453 | 718 | 237 | 560 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 336 | 1 977 | 2 885 | 2 841 | 1 491 | 520 | 508 |
| Personalkostnader | 1 086 | 1 126 | 1 641 | 1 793 | 1 121 | 667 | 375 |
| Övriga externa kostnader | 637 | 954 | 848 | 357 | 174 | 326 | 126 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 108 | — |
| Rörelseresultat | −392 | −102 | 396 | 691 | 197 | −365 | 7 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 5 | 1 | 5 | 8 | 4 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −394 | −107 | 396 | 687 | 189 | −369 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 229 | −100 | −129 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 29 | 63 | 80 | 0 | 0 | 2 |
| Årets resultat | −389 | 94 | 233 | 478 | 189 | −369 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 468 | 963 | 816 | 577 | 398 | 73 | 344 |
| Kassa och bank | 344 | 20 | 378 | 876 | 320 | 164 | 216 |
| Omsättningstillgångar | 812 | 983 | 1 194 | 1 453 | 718 | 237 | 560 |
| Summa tillgångar | 812 | 983 | 1 194 | 1 453 | 718 | 237 | 560 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 625 | 531 | 298 | −180 | −368 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 286 | 675 | 581 | 348 | −129 | −319 | 50 |
| Justerat eget kapital | 286 | 675 | 763 | 450 | −129 | −319 | 50 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 229 | 129 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 190 | 0 | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 336 | 308 | 384 | 676 | 547 | 256 | 210 |
| Summa eget kapital och skulder | 812 | 983 | 1 194 | 1 453 | 718 | 237 | 560 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 338 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kraftplan Mälardalen AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -29,3 procent, och soliditeten var god — 35,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 32 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Västerås.
Arbete med HR-frågor tillsammans med organisationens chefer, ledningsgrupp och VD. Vårt stöd inom HR är såväl operativt och konsultativt som strategiskt och övergripande.
Styrelse & ledning
- Jörgen Fältsjö (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Jörg Bassek (f. 1965) Styrelseledamot
- Ola Danielsson (f. 1984) Styrelseledamot
- Nina Kajander (f. 1981) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Kraftplan AB (556980-5004) |
|---|---|
| Koncernmoder | Kraftplan Holding AB (559426-0324) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-05-09 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Ölandsgatan 6, 791 60, Falun Besök: Ölandsgatan 6, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |