Aktiebolag Kalmar
Krafslösa Plåt AB
188 sökningar
Omsättning 2025
17,4 mkr
−0,9 %Rörelsemarginal
7,0 %
−0,3 p.e.Soliditet
49,3 %
+13,5 p.e.Anställda
10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 376 | 17 536 | 14 976 | 16 278 | 17 382 |
| Rörelseresultat | 1 211 | 1 271 | 1 001 | 690 | 2 372 |
| Årets resultat | 185 | 315 | 218 | −4 | 804 |
| Eget kapital | 1 741 | 1 556 | 1 240 | 1 022 | 1 027 |
| Balansomslutning | 3 846 | 5 038 | 4 800 | 4 709 | 5 471 |
| Anställda | 10 | 10 | 9 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 376 | 17 536 | 14 976 | 16 278 | 17 382 |
| Personalkostnader | 7 307 | 7 424 | 6 668 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 148 | 129 | 109 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 896 | 2 467 | 2 252 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 814 | −6 245 | −4 946 | −15 588 | −15 010 |
| Rörelseresultat | 1 211 | 1 271 | 1 001 | 690 | 2 372 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 15 | 20 | 27 | 49 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 197 | 1 259 | 976 | 640 | 2 336 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | 48 | 207 | 15 | −20 |
| Koncernbidrag | −1 073 | −900 | −900 | −650 | −1 300 |
| Skatt | 52 | 91 | 65 | 9 | 213 |
| Årets resultat | 185 | 315 | 218 | −4 | 804 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 315 | 379 | 318 | 397 | 411 |
| Varulager | 281 | 795 | 715 | 703 | 703 |
| Kortfristiga fordringar | 3 249 | 2 555 | 2 747 | 2 697 | 2 454 |
| Kassa och bank | 1 | 1 309 | 1 020 | 912 | 1 903 |
| Omsättningstillgångar | 3 531 | 4 659 | 4 482 | 4 311 | 5 060 |
| Summa tillgångar | 3 846 | 5 038 | 4 800 | 4 709 | 5 471 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 506 | 1 191 | 972 | 976 | 173 |
| Eget kapital | 1 741 | 1 556 | 1 240 | 1 022 | 1 027 |
| Justerat eget kapital | 1 897 | 1 803 | 1 525 | 1 471 | 1 488 |
| Obeskattade reserver | 196 | 311 | 359 | 566 | 580 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 115 | 181 | 227 |
| Kortfristiga skulder | 1 909 | 3 171 | 3 086 | 2 940 | 3 637 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 846 | 5 038 | 4 800 | 4 709 | 5 471 |
| Ställda säkerheter | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 | 1 750 |
Verksamhet
Krafslösa Plåt AB omsatte 17,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 49,3 procent får betecknas som god. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Kalmar.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva plåtslageri jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Stjärndahl (f. 1980) Styrelseledamot
- Lars-Åke Stjärndahl (f. 1952) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Bruno Roger Tagesson (f. 1974) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Krafslösa Invest AB (559243-5555) |
|---|---|
| Koncernmoder | Krafslösa Invest AB (559243-5555) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-12-02 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Fölehagsvägen 12, 392 39, Kalmar Besök: Fölehagsvägen 12, Kalmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 076-7646533 |