starkabolag.se

Aktiebolag Falun

Korsgården Mur & Platt AB

117 sökningar

Omsättning 2025

2,3 mkr

−3,0 %
Rörelsemarginal

1,9 %

−5,0 p.e.
Soliditet

53,1 %

+6,8 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning2 2602 3301 7252 7683 587
Rörelseresultat4416111861291
Årets resultat8818092114300
Eget kapital537548431339475
Balansomslutning1 4981 7401 3611 4081 402
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning2 2602 3301 7252 7683 587
Personalkostnader1 3601 3461 0051 1391 512
Av- och nedskrivningar101012822
Övriga externa kostnader420472319417468
Övriga rörelseposter, netto−426−341−271−1 143−1 294
Rörelseresultat4416111861291
Ränteintäkter71551——
Räntekostnader10222
Resultat efter finansiella poster11421613374302
Bokslutsdispositioner018−147081
Skatt2654273083
Årets resultat8818092114300

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar929798852680515
Kortfristiga fordringar417726295475319
Kassa och bank152216214253567
Omsättningstillgångar568941510729887
Summa tillgångar1 4981 7401 3611 4081 402
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat33525422511161
Eget kapital537548431339475
Justerat eget kapital796807703600792
Obeskattade reserver326326343329399
Kortfristiga skulder635866587740528
Summa eget kapital och skulder1 4981 7401 3611 4081 402
Ställda säkerheter200200200200200

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Korsgården Mur & Platt AB 2,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,9 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 53,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Falun.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva murning, plattsättning, byggnadsarbete, handel med aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verk- samhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Korsgården Mur & Platt AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Korsgården Mur & Platt AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Korsgården Mur & Platt AB (556630-0694)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Korsgården Mur & Platt AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2002-07-19
Bransch Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320)
Adress
Lilltorpsvägen 83, 791 94, Falun
Besök: Lilltorpsvägen 83, Falun
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad