Aktiebolag Strängnäs
Kormant AB
36 sökningar
Omsättning 2026
5,2 mkr
+55,7 %Rörelsemarginal
6,0 %
−24,8 p.e.Soliditet
43,8 %
−29,9 p.e.Anställda
4
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 237 | 3 364 | 2 093 | 2 802 | 5 059 |
| Rörelseresultat | 314 | 1 035 | 638 | −898 | 1 733 |
| Årets resultat | 48 | 832 | 553 | −256 | 1 011 |
| Eget kapital | 1 700 | 1 852 | 1 320 | 892 | 1 398 |
| Balansomslutning | 4 359 | 2 572 | 1 819 | 1 363 | 3 022 |
| Anställda | 4 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 237 | 3 364 | 2 093 | 2 802 | 5 059 |
| Personalkostnader | 1 996 | 505 | 311 | 1 034 | 1 642 |
| Av- och nedskrivningar | 175 | 102 | 108 | 89 | 67 |
| Övriga externa kostnader | 1 316 | 317 | 162 | 514 | 679 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 436 | −1 405 | −874 | −2 063 | −938 |
| Rörelseresultat | 314 | 1 035 | 638 | −898 | 1 733 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 32 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 282 | 1 035 | 637 | −896 | 1 730 |
| Bokslutsdispositioner | −209 | 14 | −1 | 640 | −440 |
| Skatt | 25 | 217 | 84 | 0 | 279 |
| Årets resultat | 48 | 832 | 553 | −256 | 1 011 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 177 | 123 | 243 | 350 | 345 |
| Kortfristiga fordringar | 2 317 | 692 | 1 026 | 494 | 1 715 |
| Kassa och bank | 865 | 1 757 | 550 | 519 | 962 |
| Omsättningstillgångar | 3 182 | 2 449 | 1 577 | 1 012 | 2 677 |
| Summa tillgångar | 4 359 | 2 572 | 1 819 | 1 363 | 3 022 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 602 | 970 | 717 | 1 098 | 337 |
| Eget kapital | 1 700 | 1 852 | 1 320 | 892 | 1 398 |
| Justerat eget kapital | 1 907 | 1 893 | 1 372 | 944 | 1 958 |
| Obeskattade reserver | 261 | 52 | 66 | 65 | 705 |
| Långfristiga skulder | 939 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 459 | 668 | 433 | 406 | 919 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 359 | 2 572 | 1 819 | 1 363 | 3 022 |
| Ställda säkerheter | 1 152 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Kormant AB omsatte 5,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 6,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 43,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 56 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Strängnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, markentreprenad, trädgårdsanläggning och konsultverksamhet inom byggbranschen och äga och förvalta värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva viltvård och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- John Kendorf (f. 1987) Styrelseledamot
- Michaela Pettersson Fehr (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-01-30 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Brännarevägen 7, 151 55, Södertälje Besök: Brännarevägen 7, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |