Aktiebolag Ljusnarsberg
Kopparbergsmacken AB
79 sökningar
6,1 mkr
+12,8 %1,3 %
−0,1 p.e.17,9 %
+2,8 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 072 | 5 383 | 4 447 | 4 364 | 4 684 | 3 959 | 2 814 |
| Rörelseresultat | 79 | 78 | 38 | −108 | 170 | 263 | −87 |
| Årets resultat | 34 | 35 | −6 | −139 | 105 | 201 | −124 |
| Eget kapital | 281 | 247 | 212 | 218 | 357 | 252 | 51 |
| Balansomslutning | 1 568 | 1 634 | 1 543 | 1 610 | 1 921 | 1 822 | 1 864 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 072 | 5 383 | 4 447 | 4 364 | 4 684 | 3 959 | 2 814 |
| Personalkostnader | 1 523 | 1 434 | 1 253 | 1 408 | 1 723 | 992 | 916 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 62 | 80 | 126 | 124 | 117 | 104 |
| Övriga externa kostnader | 1 050 | 780 | 790 | 836 | 827 | 628 | 611 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 368 | −3 029 | −2 286 | −2 102 | −1 840 | −1 959 | −1 270 |
| Rörelseresultat | 79 | 78 | 38 | −108 | 170 | 263 | −87 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 4 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 30 | 44 | 48 | 31 | 30 | 32 | 38 |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 36 | −6 | −139 | 139 | 231 | −124 |
| Skatt | 16 | 1 | 0 | 0 | 34 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 34 | 35 | −6 | −139 | 105 | 201 | −124 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 963 | 1 015 | 1 012 | 1 074 | 1 166 | 1 290 | 1 358 |
| Varulager | 387 | 346 | 332 | 350 | 388 | 383 | 325 |
| Kortfristiga fordringar | 189 | 264 | 186 | 173 | 136 | 63 | 101 |
| Kassa och bank | 29 | 9 | 13 | 13 | 232 | 86 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 605 | 619 | 531 | 537 | 755 | 533 | 505 |
| Summa tillgångar | 1 568 | 1 634 | 1 543 | 1 610 | 1 921 | 1 822 | 1 864 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 82 | 45 | 50 | 187 | 80 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 281 | 247 | 212 | 218 | 357 | 252 | 51 |
| Justerat eget kapital | 281 | 247 | 212 | 218 | 357 | 252 | 51 |
| Långfristiga skulder | 711 | 831 | 886 | 846 | 933 | 1 049 | 1 160 |
| Kortfristiga skulder | 576 | 556 | 445 | 546 | 631 | 521 | 653 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 568 | 1 634 | 1 543 | 1 610 | 1 921 | 1 822 | 1 864 |
| Ställda säkerheter | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 776 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kopparbergsmacken AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 6,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,3 procent, och soliditeten var måttlig — 17,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Ljusnarsberg.
Drift av servicestation, livsmedelsförsäljning, bildelsförsäljning, detaljhandel inom dagligvaruhandel, förvaltning och uthyrning av fastigheter, bilverkstad, biltvätt, fordonsuthyrning, drivmedelsförsäljning, drivmedelshantering.
Styrelse & ledning
- Thomas Gustafsson (f. 1958) Styrelseledamot
- Kenneth Liljeson (f. 1963) Styrelsesuppleant
- Linda Söderling (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Bergslagen Finans AB (559161-5173) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bergslagen Finans AB (559161-5173) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med drivmedel (SNI 47300) |
| Adress | Bergmästaregatan 14, 714 31, Kopparberg Besök: Bergmästaregatan 14, Kopparberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |