Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Kontrast AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Kontrast AB minskade omsättningen med 16 procent senaste året. Medianen bland branschens 996 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 1,9 procent, mot branschmedianens 9,1 procent.
Soliditeten ligger på 62,0 procent — branschens median är 49,8 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −16,1 % | 847 | 996 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 775 | 996 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 741 | 996 | 26 % |
| Soliditet | 62,0 % | 268 | 995 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 080 tkr | 916 | 996 | 8 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 801 | 996 | 20 % |
| Nettoomsättning | 6 477 tkr | 835 | 996 | 16 % |
| Rörelseresultat | 124 tkr | 808 | 996 | 19 % |
| Antal anställda | 6 | 587 | 996 | 41 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −16,1 % | 21 509 | 24 743 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 16 385 | 24 710 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 15 652 | 24 752 | 37 % |
| Soliditet | 62,0 % | 6 710 | 24 704 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 080 tkr | 20 501 | 24 753 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 17 319 | 24 753 | 30 % |
| Nettoomsättning | 6 477 tkr | 20 685 | 24 753 | 16 % |
| Rörelseresultat | 124 tkr | 17 747 | 24 753 | 28 % |
| Antal anställda | 6 | 15 408 | 24 753 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −16,1 % | 76 872 | 87 562 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 60 124 | 87 475 | 31 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 56 428 | 87 581 | 36 % |
| Soliditet | 62,0 % | 23 864 | 87 381 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 080 tkr | 74 347 | 87 582 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 21 tkr | 63 809 | 87 582 | 27 % |
| Nettoomsättning | 6 477 tkr | 72 069 | 87 582 | 18 % |
| Rörelseresultat | 124 tkr | 64 966 | 87 582 | 26 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .