Aktiebolag Luleå
Kontorsgruppen Anoit AB
133 sökningar
49 mkr
+4,5 %8,1 %
+1,2 p.e.30,1 %
−1,3 p.e.18
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 48 985 | 46 864 | 50 222 | 48 242 | 41 677 | 41 340 | 45 520 | 55 861 |
| Rörelseresultat | 3 972 | 3 257 | 3 164 | 1 388 | 1 770 | 3 061 | 2 058 | 2 130 |
| Årets resultat | 2 371 | 2 033 | 1 929 | 1 080 | 973 | 1 885 | 1 283 | 1 108 |
| Eget kapital | 5 954 | 5 583 | 5 299 | 5 370 | 5 790 | 7 317 | 5 432 | 4 649 |
| Balansomslutning | 19 758 | 17 772 | 16 194 | 15 603 | 18 739 | 16 127 | 14 028 | 18 667 |
| Anställda | 18 | 18 | 18 | 17 | 15 | 15 | 16 | 23 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 48 985 | 46 864 | 50 222 | 48 242 | 41 677 | 41 340 | 45 520 | 55 861 |
| Personalkostnader | 11 660 | 11 877 | 11 433 | 10 968 | 10 034 | 8 782 | 9 449 | 12 407 |
| Av- och nedskrivningar | 400 | 400 | 350 | 299 | 168 | 24 | 23 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 8 290 | 8 606 | 8 419 | 7 435 | 7 252 | 6 352 | 6 498 | 7 264 |
| Övriga rörelseposter, netto | −24 663 | −22 724 | −26 856 | −28 152 | −22 453 | −23 121 | −27 492 | −34 030 |
| Rörelseresultat | 3 972 | 3 257 | 3 164 | 1 388 | 1 770 | 3 061 | 2 058 | 2 130 |
| Ränteintäkter | 4 | 4 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 85 | 64 | 65 | 31 | 32 | 56 | 122 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 928 | 3 177 | 3 100 | 1 323 | 1 742 | 3 030 | 2 004 | 2 014 |
| Bokslutsdispositioner | −757 | −552 | −620 | 79 | −489 | −613 | −340 | −546 |
| Koncernbidrag | −132 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 668 | 592 | 552 | 322 | 280 | 532 | 381 | 360 |
| Årets resultat | 2 371 | 2 033 | 1 929 | 1 080 | 973 | 1 885 | 1 283 | 1 108 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 443 | 866 | 1 266 | 1 127 | 1 334 | 103 | 127 | 63 |
| Varulager | 6 023 | 4 912 | 4 363 | 4 780 | 4 979 | 4 966 | 4 865 | 5 526 |
| Kortfristiga fordringar | 7 289 | 11 411 | 10 563 | 9 096 | 9 589 | 9 237 | 8 182 | 9 796 |
| Kassa och bank | 3 003 | 583 | 2 | 600 | 2 837 | 1 821 | 854 | 3 281 |
| Omsättningstillgångar | 16 316 | 16 906 | 14 928 | 14 475 | 17 404 | 16 024 | 13 901 | 18 603 |
| Summa tillgångar | 19 758 | 17 772 | 16 194 | 15 603 | 18 739 | 16 127 | 14 028 | 18 667 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 463 | 3 430 | 3 250 | 4 170 | 4 697 | 5 312 | 4 029 | 3 421 |
| Eget kapital | 5 954 | 5 583 | 5 299 | 5 370 | 5 790 | 7 317 | 5 432 | 4 649 |
| Justerat eget kapital | 10 296 | 9 324 | 8 602 | 8 181 | 8 664 | 9 803 | 7 430 | 6 378 |
| Obeskattade reserver | 5 469 | 4 712 | 4 160 | 3 540 | 3 620 | 3 131 | 2 517 | 2 177 |
| Långfristiga skulder | 613 | 69 | 383 | 714 | 0 | 0 | 1 352 | 697 |
| Kortfristiga skulder | 7 722 | 7 408 | 6 352 | 5 979 | 9 329 | 5 679 | 4 727 | 11 144 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 758 | 17 772 | 16 194 | 15 603 | 18 739 | 16 127 | 14 028 | 18 667 |
| Ställda säkerheter | 5 181 | 5 247 | 5 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 |
| Ansvarsförbindelser | 423 | 423 | 423 | 423 | 423 | 423 | 423 | 423 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 157 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kontorsgruppen Anoit AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 49 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 30,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 18 personer, med säte i Luleå.
Aktiebolagets verksamhet ska vara handel med kontors- och datautrustning, införande och underhåll av datasystem, förvaltning av fast- och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Nordlund (f. 1968) Verkställande direktör
- Magnus Nordlund (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Sven Thomas Persson (f. 1957) Styrelseledamot
- Katarina Vikström (f. 1969) Styrelsesuppleant
- Rikard Wårell (f. 1966) Extern firmatecknare
- Rolf Larsson (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Magnus Nordlund Förvaltning AB (556910-7658) |
|---|---|
| Koncernmoder | Magnus Nordlund Förvaltning AB (556910-7658) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1983-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara, samt annan kontorsutrustning (SNI 46501) |
| Adress | Bangårdsgatan 14, 972 35, Luleå Besök: Bangårdsgatan 14, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0920-15626 |