Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Konsar Entreprenad AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Konsar Entreprenad AB ökade omsättningen med 23 procent senaste året. Medianen bland branschens 507 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är −1,5 procent, mot branschmedianens 4,9 procent.
Soliditeten ligger på 18,2 procent — branschens median är 49,5 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Takarbeten av plåt
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 275 | 457 | 40 % | |
| Värdeförändring | −42,0 % | 400 | 452 | 12 % |
| Tillväxt i omsättning | +23,4 % | 91 | 506 | 82 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 435 | 507 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −33,7 % | 478 | 507 | 6 % |
| Soliditet | 18,2 % | 456 | 503 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 156 tkr | 20 | 507 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | −61 tkr | 454 | 507 | 10 % |
| Nettoomsättning | 29 090 tkr | 96 | 507 | 81 % |
| Rörelseresultat | −430 tkr | 456 | 507 | 10 % |
| Antal anställda | 7 | 233 | 507 | 54 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 14 103 | 21 790 | 35 % | |
| Värdeförändring | −42,0 % | 19 334 | 21 402 | 10 % |
| Tillväxt i omsättning | +23,4 % | 4 244 | 24 747 | 83 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 20 126 | 24 716 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −33,7 % | 22 406 | 24 756 | 9 % |
| Soliditet | 18,2 % | 20 850 | 24 706 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 156 tkr | 4 666 | 24 757 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | −61 tkr | 21 140 | 24 757 | 15 % |
| Nettoomsättning | 29 090 tkr | 9 411 | 24 757 | 62 % |
| Rörelseresultat | −430 tkr | 20 867 | 24 757 | 16 % |
| Antal anställda | 7 | 13 974 | 24 757 | 44 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 50 281 | 78 296 | 36 % | |
| Värdeförändring | −42,0 % | 70 945 | 77 179 | 8 % |
| Tillväxt i omsättning | +23,4 % | 13 250 | 87 570 | 85 % |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 73 856 | 87 488 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | −33,7 % | 81 544 | 87 590 | 7 % |
| Soliditet | 18,2 % | 75 835 | 87 388 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 156 tkr | 14 746 | 87 591 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | −61 tkr | 77 437 | 87 591 | 12 % |
| Nettoomsättning | 29 090 tkr | 29 290 | 87 591 | 67 % |
| Rörelseresultat | −430 tkr | 76 805 | 87 591 | 12 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |