Aktiebolag Solna
Konlasu AB
43 sökningar
Omsättning 2026
1,6 mkr
−19,0 %Rörelsemarginal
39,1 %
−14,1 p.e.Soliditet
78,8 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 554 | 1 918 | 1 491 | 1 516 | 1 559 |
| Rörelseresultat | 607 | 1 019 | 582 | 694 | 909 |
| Årets resultat | 482 | 815 | 467 | 551 | 722 |
| Eget kapital | 2 017 | 1 834 | 1 320 | 1 103 | 747 |
| Balansomslutning | 2 561 | 2 308 | 1 745 | 1 613 | 1 081 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 554 | 1 918 | 1 491 | 1 516 | 1 559 |
| Personalkostnader | 831 | 801 | 788 | 734 | 586 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 123 | 107 | 137 | 101 | 71 |
| Övriga rörelseposter, netto | 16 | 18 | 16 | 13 | — |
| Rörelseresultat | 607 | 1 019 | 582 | 694 | 909 |
| Ränteintäkter | 1 | 14 | 9 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 608 | 1 028 | 589 | 694 | 909 |
| Skatt | 126 | 213 | 122 | 143 | 188 |
| Årets resultat | 482 | 815 | 467 | 551 | 722 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 547 | 35 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 635 | 741 | 358 | 372 | 207 |
| Kassa och bank | 1 379 | 1 532 | 1 387 | 1 241 | 874 |
| Omsättningstillgångar | 2 014 | 2 273 | 1 745 | 1 613 | 1 081 |
| Summa tillgångar | 2 561 | 2 308 | 1 745 | 1 613 | 1 081 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 510 | 994 | 828 | 527 | 0 |
| Eget kapital | 2 017 | 1 834 | 1 320 | 1 103 | 747 |
| Justerat eget kapital | 2 017 | 1 834 | 1 320 | 1 103 | 747 |
| Långfristiga skulder | 60 | 0 | 0 | 35 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 484 | 474 | 425 | 475 | 334 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 561 | 2 308 | 1 745 | 1 613 | 1 081 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 489 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Konlasu AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 39,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 78,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 19 procent. Sätet finns i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsultverksamhet inom energi och pappersmasseindustrin - processmekanik och BIM
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lasse Suvinen (f. 1966) Styrelseledamot
- Mattias Suvinen (f. 1994) Styrelsesuppleant
- Maj-Lis Suvinen (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Backvägen 2 2tr., 169 55, Solna Besök: Backvägen 2 2tr., Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8560715 |