Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Konditori Collini AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Konditori Collini AB ökade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 352 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 4,7 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 50,3 procent — branschens median är 48,0 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 200 | 313 | 36 % | |
| Värdeförändring | +30,0 % | 139 | 308 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,2 % | 175 | 352 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 167 | 352 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 % | 161 | 352 | 54 % |
| Soliditet | 50,3 % | 160 | 351 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 844 tkr | 300 | 352 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 196 | 352 | 44 % |
| Nettoomsättning | 5 908 tkr | 269 | 352 | 24 % |
| Rörelseresultat | 275 tkr | 211 | 352 | 40 % |
| Antal anställda | 7 | 204 | 352 | 42 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 603 | 1 945 | 18 % | |
| Värdeförändring | +30,0 % | 574 | 1 920 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,2 % | 1 000 | 2 120 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 1 119 | 2 120 | 47 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 % | 757 | 2 120 | 64 % |
| Soliditet | 50,3 % | 858 | 2 117 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 844 tkr | 1 978 | 2 120 | 7 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 1 428 | 2 120 | 33 % |
| Nettoomsättning | 5 908 tkr | 1 758 | 2 120 | 17 % |
| Rörelseresultat | 275 tkr | 1 427 | 2 120 | 33 % |
| Antal anställda | 7 | 1 080 | 2 120 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 66 472 | 78 296 | 15 % | |
| Värdeförändring | +30,0 % | 23 341 | 77 179 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,2 % | 43 562 | 87 570 | 50 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 46 184 | 87 488 | 47 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 % | 32 332 | 87 590 | 63 % |
| Soliditet | 50,3 % | 38 021 | 87 388 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 844 tkr | 81 454 | 87 591 | 7 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 58 786 | 87 591 | 33 % |
| Nettoomsättning | 5 908 tkr | 74 773 | 87 591 | 15 % |
| Rörelseresultat | 275 tkr | 59 460 | 87 591 | 32 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .