Aktiebolag Stockholm
Kommandogroup AB
76 sökningar
Omsättning 2025
56 mkr
−10,6 %Rörelsemarginal
2,9 %
−0,1 p.e.Soliditet
15,7 %
+5,2 p.e.Anställda
22
−4,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 55 964 | 62 578 | 41 653 | 36 441 | 19 092 |
| Rörelseresultat | 1 623 | 1 903 | 363 | 2 670 | 277 |
| Årets resultat | 1 272 | 1 339 | 250 | 2 030 | 46 |
| Eget kapital | 2 911 | 1 639 | 300 | 2 142 | 112 |
| Balansomslutning | 18 586 | 15 664 | 10 456 | 9 378 | 11 414 |
| Anställda | 22 | 23 | 21 | 15 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 55 964 | 62 578 | 41 653 | 36 441 | 19 092 |
| Personalkostnader | 28 570 | 29 827 | 26 119 | 19 565 | 13 319 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 38 | 16 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 328 | 5 800 | 3 228 | 2 457 | 1 384 |
| Övriga rörelseposter, netto | −21 390 | −25 010 | −11 927 | −11 749 | −4 112 |
| Rörelseresultat | 1 623 | 1 903 | 363 | 2 670 | 277 |
| Ränteintäkter | 177 | 35 | 21 | — | — |
| Räntekostnader | 129 | 158 | 6 | 56 | 198 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 671 | 1 780 | 378 | 2 614 | 80 |
| Skatt | 399 | 441 | 128 | 584 | 34 |
| Årets resultat | 1 272 | 1 339 | 250 | 2 030 | 46 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 811 | 376 | 351 | 210 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 12 017 | 10 966 | 8 351 | 7 246 | 9 654 |
| Kassa och bank | 5 758 | 4 322 | 1 754 | 1 922 | 1 760 |
| Omsättningstillgångar | 17 775 | 15 287 | 10 105 | 9 168 | 11 414 |
| Summa tillgångar | 18 586 | 15 664 | 10 456 | 9 378 | 11 414 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 589 | 250 | 0 | 62 | 16 |
| Eget kapital | 2 911 | 1 639 | 300 | 2 142 | 112 |
| Justerat eget kapital | 2 911 | 1 639 | 300 | 2 142 | 112 |
| Kortfristiga skulder | 15 675 | 14 025 | 10 156 | 7 236 | 11 302 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 586 | 15 664 | 10 456 | 9 378 | 11 414 |
Verksamhet
Kommandogroup AB omsatte 56 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 19 734 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,9 procent, och soliditeten var måttlig — 15,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 22 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT- och affärsutveckling samt utveckla metoder, koncept och tjänster inom nämnda områden, ävensom att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Peter Agild (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Marius Brekke (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Dahlgren (f. 1972) Styrelseledamot
- Peter Agild (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Björn Patrik Brändström Åsander (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | KOMMANDO AS |
|---|---|
| Koncernmoder | KOMMANDO AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-19 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Linnnégatan 6, 114 47, Stockholm Besök: Linnégatan 6, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |