Aktiebolag Stockholm
Kolgrill i Farsta AB
17 sökningar
4,1 mkr
−7,0 %-10,1 %
−0,5 p.e.2,4 %
+1,0 p.e.6
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 114 | 4 424 | 2 353 | 0 |
| Rörelseresultat | −416 | −427 | 210 | 0 |
| Årets resultat | −555 | −398 | 125 | 0 |
| Eget kapital | 49 | 33 | 150 | 25 |
| Balansomslutning | 2 012 | 2 307 | 2 579 | 25 |
| Anställda | 6 | 4 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 114 | 4 424 | 2 353 | 0 |
| Personalkostnader | 1 723 | 2 103 | 830 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 468 | 468 | 230 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 118 | 1 175 | 552 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 221 | −1 105 | −531 | — |
| Rörelseresultat | −416 | −427 | 210 | 0 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — |
| Räntekostnader | 138 | 24 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −555 | −450 | 210 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 53 | −53 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 33 | 0 |
| Årets resultat | −555 | −398 | 125 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 297 | 1 766 | 2 193 | 0 |
| Varulager | 329 | 354 | 68 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 349 | 75 | 50 | 0 |
| Kassa och bank | 37 | 112 | 268 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 715 | 541 | 385 | 25 |
| Summa tillgångar | 2 012 | 2 307 | 2 579 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 49 | 126 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 49 | 33 | 150 | 25 |
| Justerat eget kapital | 49 | 33 | 192 | 25 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 53 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 345 | 845 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 618 | 1 429 | 2 376 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 012 | 2 307 | 2 579 | 25 |
| Ansvarsförbindelser | 530 | 280 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger Kolgrill i Farsta AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -10,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 2,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Stockholm.
Restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
- Poria Eskandari (f. 1973) Styrelseledamot
- Veli Kaydu (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-06 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Farstaplan 18, 123 47, Farsta Besök: Farstaplan 18, Farsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |