Aktiebolag Köping 54 sökningar
Kohlswa Bruk AB
Övrig teknisk konsultverksamhet
9,4 mkr
−19,5 %-11,2 %
−14,0 p.e.8,3 %
−19,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 419 | 11 704 | 11 007 | 7 946 | 3 160 | 6 155 | 6 877 |
| Rörelseresultat | −1 055 | 325 | −224 | 288 | −941 | 95 | 2 811 |
| Årets resultat | −453 | 219 | 25 | 242 | −1 423 | 2 | 1 638 |
| Eget kapital | 300 | 753 | 534 | 510 | 268 | 1 690 | 1 688 |
| Balansomslutning | 3 609 | 2 712 | 4 328 | 2 398 | 3 084 | 4 068 | 4 014 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 419 | 11 704 | 11 007 | 7 946 | 3 160 | 6 155 | 6 877 |
| Personalkostnader | 1 371 | 1 512 | 967 | 911 | 733 | 678 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 214 | 8 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 146 | 1 351 | 1 255 | 1 705 | 887 | 1 002 | 908 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 743 | −8 508 | −9 005 | −5 042 | −2 481 | −4 380 | −3 158 |
| Rörelseresultat | −1 055 | 325 | −224 | 288 | −941 | 95 | 2 811 |
| Räntekostnader | 4 | 3 | 0 | 0 | 30 | 13 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 058 | 323 | −224 | 288 | −2 171 | 81 | 2 810 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 748 | −48 | −700 |
| Koncernbidrag | 605 | 0 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 104 | 51 | 46 | 0 | 31 | 471 |
| Årets resultat | −453 | 219 | 25 | 242 | −1 423 | 2 | 1 638 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 843 | 29 | 16 | 0 | 0 | 50 | 0 |
| Varulager | 0 | 157 | 1 194 | 316 | 128 | 93 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 529 | 2 500 | 2 196 | 1 355 | 2 860 | 2 838 | 1 553 |
| Kassa och bank | 237 | 26 | 922 | 727 | 96 | 1 088 | 2 461 |
| Omsättningstillgångar | 2 765 | 2 684 | 4 312 | 2 398 | 3 084 | 4 018 | 4 014 |
| Summa tillgångar | 3 609 | 2 712 | 4 328 | 2 398 | 3 084 | 4 068 | 4 014 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 703 | 484 | 459 | 218 | 1 641 | 1 638 | 0 |
| Eget kapital | 300 | 753 | 534 | 510 | 268 | 1 690 | 1 688 |
| Justerat eget kapital | 300 | 753 | 534 | 510 | 268 | 2 284 | 2 244 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 748 | 700 |
| Långfristiga skulder | 810 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 499 | 1 959 | 3 794 | 1 888 | 2 816 | 1 630 | 1 626 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 609 | 2 712 | 4 328 | 2 398 | 3 084 | 4 068 | 4 014 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 500 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 450 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 873 granskade bolag ligger Kohlswa Bruk AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 9,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -11,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 8,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Köping.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva återförsäljning och konsultation av gjutna och bearbetade produkter, smide, plåt, rör, stång, svetsade konstruktioner, insatsvara (råvara) samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Urban Almqvist (f. 1973) Styrelseledamot
- Klas Joachim Borgman Andersson (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Jim Wahlström (f. 1986) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Kohlswa Wester AB (556052-5742) |
|---|---|
| Koncernmoder | Kohlswa Wester AB (556052-5742) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-27 |
|---|---|
| Adress | Gjuterivägen 3, 731 12, Kolsva Besök: Gjuterivägen 3, Kolsva |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |