Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Kognic AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Kognic AB ökade omsättningen med 57 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 751 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är −47,9 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 78,0 procent — branschens median är 46,7 procent.
Bolaget har 121 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +57,2 % | 142 | 1 750 | 92 % |
| Rörelsemarginal | −47,9 % | 1 639 | 1 750 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | −100,7 % | 1 613 | 1 751 | 8 % |
| Soliditet | 78,0 % | 178 | 1 747 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 606 tkr | 930 | 1 751 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | −769 tkr | 1 660 | 1 751 | 5 % |
| Nettoomsättning | 194 363 tkr | 133 | 1 751 | 92 % |
| Rörelseresultat | −93 043 tkr | 1 735 | 1 751 | 1 % |
| Antal anställda | 121 | 70 | 1 751 | 96 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +57,2 % | 672 | 15 005 | 96 % |
| Rörelsemarginal | −47,9 % | 14 767 | 14 992 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −100,7 % | 14 497 | 15 010 | 3 % |
| Soliditet | 78,0 % | 1 407 | 14 970 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 606 tkr | 9 359 | 15 010 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | −769 tkr | 14 759 | 15 010 | 2 % |
| Nettoomsättning | 194 363 tkr | 1 144 | 15 010 | 92 % |
| Rörelseresultat | −93 043 tkr | 14 967 | 15 010 | 0 % |
| Antal anställda | 121 | 427 | 15 010 | 97 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +57,2 % | 3 886 | 87 565 | 96 % |
| Rörelsemarginal | −47,9 % | 86 151 | 87 484 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −100,7 % | 84 423 | 87 585 | 4 % |
| Soliditet | 78,0 % | 8 045 | 87 398 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 606 tkr | 53 445 | 87 586 | 39 % |
| Rörelseresultat per anställd | −769 tkr | 85 975 | 87 586 | 2 % |
| Nettoomsättning | 194 363 tkr | 6 348 | 87 586 | 93 % |
| Rörelseresultat | −93 043 tkr | 87 282 | 87 586 | 0 % |
| Antal anställda | 121 | 2 635 | 87 586 | 97 % |