starkabolag.se

Aktiebolag Varberg

Knifeo AB

131 sökningar

Omsättning 2025

2,8 mkr

+45,7 %
Rörelsemarginal

2,4 %

+0,1 p.e.
Soliditet

32,2 %

−2,5 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-102024-102023-102022-102021-10
Omsättning2 8171 9332 3543 2404 032
Rörelseresultat6845161492
Årets resultat2547287
Eget kapital492429426354346
Balansomslutning1 6461 3201 2441 3471 443
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-102024-102023-102022-102021-10
Nettoomsättning2 8171 9332 3543 2404 032
Personalkostnader4934725938621 058
Av- och nedskrivningar072746110
Övriga externa kostnader634413480663682
Övriga rörelseposter, netto−1 622−996−1 093−1 620−2 180
Rörelseresultat6845161492
Räntekostnader2333403829
Resultat efter finansiella poster451212111−27
Bokslutsdispositioner−12−5−30036
Skatt731922
Årets resultat2547287

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-102024-102023-102022-102021-10
Anläggningstillgångar395395402430476
Varulager681671743825778
Kortfristiga fordringar5542489187186
Kassa och bank166853
Omsättningstillgångar1 251925842917967
Summa tillgångar1 6461 3201 2441 3471 443
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat329325254246239
Eget kapital492429426354346
Justerat eget kapital530458450354346
Obeskattade reserver48363000
Långfristiga skulder560629628659676
Kortfristiga skulder584226160334421
Summa eget kapital och skulder1 6461 3201 2441 3471 443
Ställda säkerheter575575575575575
Ansvarsförbindelser1000100100100

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Knifeo AB 2,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 2,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 32,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Varberg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara specialiserad butikshandel med köksartiklar samt konsulentverksamhet inom företagsadministration.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Knifeo AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Knifeo AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Knifeo AB (559004-3849)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Knifeo AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Koncernmoder Knifeo AB (559004-3849)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2015-02-18
Bransch Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler (SNI 47552)
Adress
Buavägen 30C, 432 63, Bua
Besök: Åsklostervägen 53, Åskloster
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad