Aktiebolag Höganäs
Knå & Må Mickes Massage AB
81 sökningar
Omsättning 2024
339 tkr
−11,7 %Rörelsemarginal
2,4 %
−12,7 p.e.Soliditet
62,8 %
−15,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 339 | 384 | 343 | 315 | 291 | 318 | 267 |
| Rörelseresultat | 8 | 58 | 23 | 82 | 126 | 124 | 15 |
| Årets resultat | 7 | 46 | 16 | 64 | 96 | 93 | 9 |
| Eget kapital | 108 | 159 | 113 | 157 | 163 | 167 | 73 |
| Balansomslutning | 172 | 204 | 226 | 224 | 219 | 249 | 194 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 384 | 343 | 315 | 291 | 318 | 267 |
| Personalkostnader | 243 | 229 | 228 | 150 | 46 | 94 | 184 |
| Övriga externa kostnader | 83 | 96 | 92 | 72 | 118 | 96 | 64 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 | — | — | −11 | — | −4 | −4 |
| Rörelseresultat | 8 | 58 | 23 | 82 | 126 | 124 | 15 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 58 | 23 | 82 | 126 | 124 | 12 |
| Skatt | 2 | 12 | 7 | 18 | 30 | 30 | 3 |
| Årets resultat | 7 | 46 | 16 | 64 | 96 | 93 | 9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 71 | 56 | 58 | 34 | 50 | 36 | 44 |
| Kassa och bank | 85 | 146 | 168 | 190 | 169 | 213 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 156 | 202 | 226 | 224 | 219 | 249 | 194 |
| Summa tillgångar | 172 | 204 | 226 | 224 | 219 | 249 | 194 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 51 | 63 | 47 | 43 | 17 | 24 | 14 |
| Eget kapital | 108 | 159 | 113 | 157 | 163 | 167 | 73 |
| Justerat eget kapital | 108 | 159 | 113 | 157 | 163 | 167 | 73 |
| Långfristiga skulder | 16 | 3 | 71 | 5 | 0 | 34 | 91 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 42 | 42 | 62 | 56 | 48 | 30 |
| Summa eget kapital och skulder | 172 | 204 | 226 | 224 | 219 | 249 | 194 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 440 granskade bolag ligger Knå & Må Mickes Massage AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 339 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 62,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Höganäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva massage och liknande friskvård.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Olsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Ann Sofie Haraldson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-02-15 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Råggatan 5, 263 36, Höganäs Besök: Råggatan 5, Höganäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |