Aktiebolag Nordanstig
Klasudden Design AB
32 sökningar
455 tkr
+195,5 %52,5 %
−14,4 p.e.25,8 %
−30,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 455 | 154 | 412 | 617 | 986 | 320 | 291 | 459 |
| Rörelseresultat | 239 | 103 | 366 | 333 | 778 | 274 | 197 | 437 |
| Årets resultat | 147 | 75 | 225 | 198 | 461 | 214 | 155 | 341 |
| Eget kapital | 346 | 618 | 544 | 519 | 521 | 510 | 296 | 391 |
| Balansomslutning | 1 342 | 1 107 | 1 058 | 1 131 | 1 048 | 649 | 458 | 591 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 455 | 154 | 412 | 617 | 986 | 320 | 291 | 459 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 109 | 154 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 13 | 16 | 16 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 33 | 29 | 159 | 53 | 45 | 93 | 22 |
| Övriga rörelseposter, netto | −189 | −5 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 239 | 103 | 366 | 333 | 778 | 274 | 197 | 437 |
| Ränteintäkter | 15 | 30 | 16 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 254 | 132 | 382 | 331 | 777 | 274 | 197 | 437 |
| Bokslutsdispositioner | −66 | −35 | −97 | −80 | −195 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 41 | 23 | 61 | 53 | 121 | 60 | 42 | 97 |
| Årets resultat | 147 | 75 | 225 | 198 | 461 | 214 | 155 | 341 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 47 | 63 | 79 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 162 | 99 | 145 | 259 | 29 | 239 | 24 |
| Kassa och bank | 1 260 | 945 | 912 | 923 | 711 | 620 | 219 | 566 |
| Omsättningstillgångar | 1 342 | 1 107 | 1 011 | 1 068 | 970 | 649 | 458 | 591 |
| Summa tillgångar | 1 342 | 1 107 | 1 058 | 1 131 | 1 048 | 649 | 458 | 591 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 149 | 493 | 269 | 271 | 10 | 246 | 91 | 0 |
| Eget kapital | 346 | 618 | 544 | 519 | 521 | 510 | 296 | 391 |
| Justerat eget kapital | 722 | 941 | 839 | 737 | 676 | 510 | 296 | 391 |
| Obeskattade reserver | 473 | 407 | 372 | 275 | 195 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 523 | 82 | 142 | 337 | 332 | 139 | 162 | 200 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 342 | 1 107 | 1 058 | 1 131 | 1 048 | 649 | 458 | 591 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 487 granskade bolag ligger Klasudden Design AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 455 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 52,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 25,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 195 procent. Bolaget hör hemma i Nordanstig.
Bolaget ska bedriva försäljning av ingenjörstjänster inom mekanisk konstruktion, produktion, montage och idrifttagning företrädesvis mot verkstads- och processindustrin, handel med fast egendom samt aktier och andra finansiella instrument samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lennart Nilsson (f. 1954) Styrelseledamot
- Marcus Nilsson (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Sörfjärden, Klasviksvägen 19, 829 62, Gnarp Besök: Sörfjärden Klasviksvägen 19, Gnarp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |