Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Kils Bensin-och Bilservice AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Kils Bensin-och Bilservice AB minskade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 410 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 7,9 procent, mot branschmedianens 8,3 procent.
Soliditeten ligger på 71,6 procent — branschens median är 27,4 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 261 | 321 | 19 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 108 | 318 | 66 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,3 % | 292 | 410 | 29 % |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 205 | 406 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 75 | 410 | 82 % |
| Soliditet | 71,6 % | 53 | 410 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 181 tkr | 176 | 410 | 57 % |
| Rörelseresultat per anställd | 252 tkr | 189 | 410 | 54 % |
| Nettoomsättning | 9 543 tkr | 310 | 410 | 24 % |
| Rörelseresultat | 756 tkr | 228 | 410 | 44 % |
| Antal anställda | 3 | 346 | 410 | 16 % |
Värmlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 979 | 1 625 | 40 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 663 | 1 606 | 59 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,3 % | 1 287 | 2 064 | 38 % |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 729 | 2 064 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 742 | 2 064 | 64 % |
| Soliditet | 71,6 % | 140 | 2 063 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 181 tkr | 453 | 2 064 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 252 tkr | 521 | 2 064 | 75 % |
| Nettoomsättning | 9 543 tkr | 1 347 | 2 064 | 35 % |
| Rörelseresultat | 756 tkr | 1 041 | 2 064 | 50 % |
| Antal anställda | 3 | 1 791 | 2 064 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 43 327 | 70 189 | 38 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 27 298 | 69 145 | 61 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,3 % | 52 570 | 87 530 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 32 718 | 87 448 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 32 492 | 87 549 | 63 % |
| Soliditet | 71,6 % | 8 302 | 87 505 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 181 tkr | 21 465 | 87 550 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 252 tkr | 23 691 | 87 550 | 73 % |
| Nettoomsättning | 9 543 tkr | 60 073 | 87 550 | 31 % |
| Rörelseresultat | 756 tkr | 45 525 | 87 550 | 48 % |
| Antal anställda | 3 | 76 643 | 87 550 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .