Aktiebolag Ronneby
Kernel Iron AB
11 sökningar
122 tkr
−41,6 %-17,2 %
−10,5 p.e.100,0 %
+4,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 122 | 209 | 342 | 263 |
| Rörelseresultat | −21 | −14 | 153 | 132 |
| Årets resultat | −21 | −11 | 123 | 105 |
| Eget kapital | 141 | 162 | 213 | 130 |
| Balansomslutning | 141 | 170 | 243 | 158 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 | 209 | 342 | 263 |
| Personalkostnader | 132 | 189 | 176 | 116 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 33 | 8 | 14 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 | — | −5 | — |
| Rörelseresultat | −21 | −14 | 153 | 132 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 2 | — |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −11 | 155 | 132 |
| Skatt | 0 | 0 | 32 | 27 |
| Årets resultat | −21 | −11 | 123 | 105 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 59 | 23 | 56 | 0 |
| Kassa och bank | 82 | 147 | 187 | 158 |
| Omsättningstillgångar | 141 | 170 | 243 | 158 |
| Summa tillgångar | 141 | 170 | 243 | 158 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 137 | 148 | 65 | 0 |
| Eget kapital | 141 | 162 | 213 | 130 |
| Justerat eget kapital | 141 | 162 | 213 | 130 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 8 | 30 | 28 |
| Summa eget kapital och skulder | 141 | 170 | 243 | 158 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 19 615 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kernel Iron AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 122 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på -17,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 100,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 42 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ronneby.
Företaget ska bedriva produktutveckling av digitala spel, producera dokumenterande videor och konsultarbete inom IT.
Styrelse & ledning
- Erik Norlén (f. 1991) Styrelseledamot
- Robert Rydén Österman (f. 1990) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-06-15 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Ågårdsgatan 5A, 372 35, Ronneby Besök: Ågårdsgatan 5 A, Ronneby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |