Aktiebolag Sotenäs
Kennet Ifver AB
137 sökningar
Omsättning 2024
5,3 mkr
−8,7 %Rörelsemarginal
8,1 %
−8,0 p.e.Soliditet
63,3 %
+6,0 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 253 | 5 752 | 5 204 | 4 751 | 4 325 |
| Rörelseresultat | 428 | 926 | 1 058 | 1 124 | 584 |
| Årets resultat | 230 | 583 | 630 | 689 | 354 |
| Eget kapital | 3 378 | 3 148 | 3 765 | 3 134 | 2 446 |
| Balansomslutning | 6 753 | 7 027 | 8 083 | 7 571 | 6 723 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 253 | 5 752 | 5 204 | 4 751 | 4 325 |
| Personalkostnader | 2 242 | 2 228 | 2 025 | 1 629 | 1 704 |
| Av- och nedskrivningar | 461 | 492 | 492 | 318 | 250 |
| Övriga externa kostnader | 1 228 | 1 016 | 964 | 1 070 | 1 093 |
| Övriga rörelseposter, netto | −894 | −1 090 | −665 | −610 | −694 |
| Rörelseresultat | 428 | 926 | 1 058 | 1 124 | 584 |
| Ränteintäkter | 8 | 12 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 95 | 118 | 83 | 60 | 63 |
| Resultat efter finansiella poster | 342 | 820 | 975 | 1 064 | 521 |
| Bokslutsdispositioner | −25 | −74 | −194 | −191 | −66 |
| Skatt | 87 | 162 | 151 | 184 | 101 |
| Årets resultat | 230 | 583 | 630 | 689 | 354 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 772 | 4 984 | 5 475 | 5 143 | 5 139 |
| Varulager | 221 | 207 | 218 | 191 | 200 |
| Kortfristiga fordringar | 584 | 464 | 359 | 393 | 216 |
| Kassa och bank | 1 176 | 1 372 | 2 031 | 1 844 | 1 168 |
| Omsättningstillgångar | 1 982 | 2 043 | 2 607 | 2 428 | 1 584 |
| Summa tillgångar | 6 753 | 7 027 | 8 083 | 7 571 | 6 723 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 048 | 2 465 | 3 035 | 2 345 | 1 992 |
| Eget kapital | 3 378 | 3 148 | 3 765 | 3 134 | 2 446 |
| Justerat eget kapital | 4 273 | 4 024 | 4 582 | 3 797 | 2 957 |
| Obeskattade reserver | 1 127 | 1 103 | 1 029 | 835 | 643 |
| Långfristiga skulder | 1 324 | 1 500 | 1 664 | 1 891 | 2 117 |
| Kortfristiga skulder | 924 | 1 276 | 1 625 | 1 711 | 1 517 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 753 | 7 027 | 8 083 | 7 571 | 6 723 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Kennet Ifver AB omsatte 5,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,1 procent, och soliditeten var hög — 63,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Sotenäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad inom områdena plåt, svets och skärande arbeten samt rostfria arbeten, konstruktion och till- verkning av slamsugningsfordon samt hydraulikprodukter, bedriva marinverksamhet innebärande lagring, service samt reparationer av fritidsbåtar och skötsel av marinanläggning i Bovallstrand samt vidare äga och förvalta fastigheter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Kenneth Ifver (f. 1959) Styrelseledamot
- Lisa Ifver (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Roger Mattsson (f. 1950) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Äpplejälsvägen 9, 456 47, Bovallstrand Besök: Äpplejälvägen 9, Bovallstrand |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5560640 |