Aktiebolag Kristinehamn
Kefre Plåtslageri AB
92 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
+10,2 %Rörelsemarginal
5,1 %
+6,5 p.e.Soliditet
63,1 %
−5,1 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 861 | 1 688 | 1 875 | 1 563 | 1 464 | 2 957 | 3 007 |
| Rörelseresultat | 94 | −25 | −56 | 61 | 6 | 20 | 206 |
| Årets resultat | 53 | 10 | 1 | 34 | 12 | 14 | 80 |
| Eget kapital | 389 | 336 | 326 | 350 | 366 | 354 | 340 |
| Balansomslutning | 616 | 492 | 596 | 588 | 669 | 750 | 1 005 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 861 | 1 688 | 1 875 | 1 563 | 1 464 | 2 957 | 3 007 |
| Personalkostnader | 770 | 670 | 664 | 696 | 640 | 1 490 | 1 463 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 45 | 53 | 53 | 57 | 58 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 434 | 347 | 437 | 377 | 304 | 483 | 399 |
| Övriga rörelseposter, netto | −563 | −651 | −777 | −376 | −457 | −906 | −918 |
| Rörelseresultat | 94 | −25 | −56 | 61 | 6 | 20 | 206 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | −25 | −56 | 61 | 6 | 20 | 202 |
| Bokslutsdispositioner | −25 | 40 | 60 | −16 | 13 | 0 | −97 |
| Skatt | 16 | 4 | 3 | 12 | 6 | 6 | 25 |
| Årets resultat | 53 | 10 | 1 | 34 | 12 | 14 | 80 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 45 | 98 | 152 | 209 | 288 |
| Varulager | 110 | 101 | 89 | 96 | 67 | 65 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 375 | 277 | 386 | 344 | 369 | 447 | 664 |
| Kassa och bank | 131 | 114 | 76 | 50 | 81 | 30 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 616 | 492 | 551 | 490 | 518 | 541 | 717 |
| Summa tillgångar | 616 | 492 | 596 | 588 | 669 | 750 | 1 005 |
| Aktiekapital | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 |
| Balanserat resultat | 156 | 146 | 145 | 136 | 174 | 160 | 80 |
| Eget kapital | 389 | 336 | 326 | 350 | 366 | 354 | 340 |
| Justerat eget kapital | 409 | 336 | 358 | 429 | 433 | 431 | 417 |
| Obeskattade reserver | 25 | 0 | 40 | 100 | 85 | 97 | 97 |
| Långfristiga skulder | 2 | 6 | 5 | 5 | 8 | 8 | 157 |
| Kortfristiga skulder | 200 | 150 | 225 | 133 | 210 | 291 | 411 |
| Summa eget kapital och skulder | 616 | 492 | 596 | 588 | 669 | 750 | 1 005 |
| Ställda säkerheter | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 652 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kefre Plåtslageri AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 63,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Kristinehamn.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva installation och reparationsarbeten inom plåt och ventilation, svets och smide samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Brosaler (f. 1965) Styrelseledamot
- Gunilla Brosaler (f. 1968) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-02-15 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Dr Envalls väg 3A, 681 37, Kristinehamn Besök: Doktor Enwalls Väg 3 A, Kristinehamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |