starkabolag.se

Aktiebolag Sala

KE Engineering AB

52 sökningar

Omsättning 2025

706 tkr

−58,2 %
Rörelsemarginal

2,1 %

−5,3 p.e.
Soliditet

87,7 %

+15,7 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning7061 6915031 3721 037
Rörelseresultat15125−33199146
Årets resultat23133115792
Eget kapital531608575674517
Balansomslutning7241 0008961 037953
Anställda11112
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning7061 6915031 3721 037
Personalkostnader87385216304501
Av- och nedskrivningar1023232323
Övriga externa kostnader7366737799
Övriga rörelseposter, netto−521−1 092−224−769−268
Rörelseresultat15125−33199146
Ränteintäkter4124——
Resultat efter finansiella poster19137−29200147
Bokslutsdispositioner103231−1−30
Skatt63614225
Årets resultat23133115792

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar506083106129
Kortfristiga fordringar676478118155
Kassa och bank607876735813669
Omsättningstillgångar674940813931824
Summa tillgångar7241 0008961 037953
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat458425524467375
Eget kapital531608575674517
Justerat eget kapital635720712836678
Obeskattade reserver131141173204203
Kortfristiga skulder62251148159233
Summa eget kapital och skulder7241 0008961 037953

Verksamhet

KE Engineering AB omsatte 706 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 664 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,1 procent, och soliditeten var hög — 87,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 58 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Sala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultarbete inom VA-sektorn, äga och förvalta värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är KE Engineering AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av KE Engineering AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller KE Engineering AB (559002-7271)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

KE Engineering AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2015-02-03
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124)
Adress
Väster Vrenninge 130, 733 63, Salbohed
Besök: Väster Vrenninge 130, Salbohed
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad