Aktiebolag Årjäng
Katrin Lenback Frisersalong AB
80 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+1,3 %Rörelsemarginal
3,1 %
+2,8 p.e.Soliditet
68,1 %
+26,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 074 | 1 060 | 1 016 | 982 | 904 | 911 | 909 | 560 |
| Rörelseresultat | 33 | 3 | 24 | 19 | 46 | 52 | 32 | 34 |
| Årets resultat | 24 | 1 | 17 | 13 | 34 | 39 | 23 | 25 |
| Eget kapital | 179 | 155 | 154 | 137 | 174 | 140 | 100 | 77 |
| Balansomslutning | 263 | 371 | 269 | 238 | 287 | 267 | 194 | 163 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 074 | 1 060 | 1 016 | 982 | 904 | 911 | 909 | 560 |
| Personalkostnader | 718 | 791 | 706 | 698 | 586 | 593 | 627 | 355 |
| Övriga externa kostnader | 143 | 128 | 131 | 118 | 139 | 113 | 104 | 73 |
| Övriga rörelseposter, netto | −180 | −138 | −155 | −147 | −133 | −153 | −146 | −98 |
| Rörelseresultat | 33 | 3 | 24 | 19 | 46 | 52 | 32 | 34 |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 3 | 23 | 17 | 44 | 51 | 32 | 32 |
| Skatt | 7 | 2 | 6 | 4 | 10 | 12 | 8 | 7 |
| Årets resultat | 24 | 1 | 17 | 13 | 34 | 39 | 23 | 25 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 72 | 48 | 24 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 25 | 42 | 42 | 35 | 39 | 53 | 52 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 25 | 26 | 29 | 17 | 28 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 151 | 256 | 177 | 167 | 231 | 186 | 139 | 119 |
| Omsättningstillgångar | 191 | 323 | 245 | 231 | 287 | 267 | 194 | 163 |
| Summa tillgångar | 263 | 371 | 269 | 238 | 287 | 267 | 194 | 163 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 105 | 104 | 87 | 74 | 90 | 51 | 27 | 2 |
| Eget kapital | 179 | 155 | 154 | 137 | 174 | 140 | 100 | 77 |
| Justerat eget kapital | 179 | 155 | 154 | 137 | 174 | 140 | 100 | 77 |
| Kortfristiga skulder | 84 | 216 | 115 | 101 | 113 | 127 | 94 | 86 |
| Summa eget kapital och skulder | 263 | 371 | 269 | 238 | 287 | 267 | 194 | 163 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 984 granskade bolag ligger Katrin Lenback Frisersalong AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,1 procent, och soliditeten var hög — 68,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Årjäng.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva frisersalong, försäljning av hårvårds- produkter, skönhetsprodukter, hälsokost, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Katrin Lenback (f. 1974) Styrelseledamot
- Robert Lenback Jonsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-11-18 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Skogsvägen 3, 672 31, Årjäng Besök: Skogsvägen 3, Årjäng |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |