Aktiebolag Vaxholm 76 sökningar
Kastellets Bed & Breakfast AB
Hotellverksamhet med restaurangrörelse
3,2 mkr
−15,9 %-9,1 %
+2,3 p.e.95,3 %
+2,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 198 | 3 804 | 4 083 | 4 192 | 3 287 | 4 108 | 3 847 |
| Rörelseresultat | −290 | −433 | −266 | 674 | 462 | 353 | 684 |
| Årets resultat | −264 | −392 | 0 | 535 | 363 | 277 | 533 |
| Eget kapital | 1 712 | 1 977 | 2 368 | 2 368 | 1 834 | 1 471 | 1 394 |
| Balansomslutning | 1 797 | 2 135 | 2 590 | 2 848 | 2 350 | 1 940 | 1 845 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 198 | 3 804 | 4 083 | 4 192 | 3 287 | 4 108 | 3 847 |
| Personalkostnader | 859 | 1 451 | 1 657 | 1 483 | 1 049 | 1 216 | 1 081 |
| Av- och nedskrivningar | 133 | 146 | 150 | 96 | 102 | 146 | 96 |
| Övriga externa kostnader | 1 300 | 1 388 | 1 358 | 999 | 1 175 | 1 430 | 1 016 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 196 | −1 252 | −1 184 | −940 | −499 | −963 | −970 |
| Rörelseresultat | −290 | −433 | −266 | 674 | 462 | 353 | 684 |
| Ränteintäkter | 26 | 22 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −264 | −412 | −266 | 674 | 462 | 353 | 684 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 20 | 271 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 6 | 139 | 99 | 76 | 151 |
| Årets resultat | −264 | −392 | 0 | 535 | 363 | 277 | 533 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 338 | 321 | 389 | 273 | 301 | 282 | 179 |
| Kortfristiga fordringar | 347 | 372 | 383 | 282 | 688 | 621 | 143 |
| Kassa och bank | 1 112 | 1 442 | 1 818 | 2 293 | 1 361 | 1 037 | 1 522 |
| Omsättningstillgångar | 1 460 | 1 813 | 2 200 | 2 575 | 2 049 | 1 657 | 1 666 |
| Summa tillgångar | 1 797 | 2 135 | 2 590 | 2 848 | 2 350 | 1 940 | 1 845 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 876 | 2 269 | 2 268 | 1 733 | 1 371 | 1 094 | 761 |
| Eget kapital | 1 712 | 1 977 | 2 368 | 2 368 | 1 834 | 1 471 | 1 394 |
| Justerat eget kapital | 1 712 | 1 977 | 2 384 | 2 600 | 2 065 | 1 702 | 1 625 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 20 | 292 | 291 | 291 | 291 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 158 | 202 | 188 | 225 | 178 | 160 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 797 | 2 135 | 2 590 | 2 848 | 2 350 | 1 940 | 1 845 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 660 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Kastellets Bed & Breakfast AB strax under mitten sett till omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -9,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 95,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vaxholm.
Bolaget ska bedriva bed & breakfast, övernattningslogi, enklare förtäring, souvenir- och kioskverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lotta Blomqvist (f. 1976) Styrelseledamot
- Johan Blomqvist (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Magnus Robrandt (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-01-23 |
|---|---|
| Adress | Kronhamns Gata 2, 185 32, Vaxholm Besök: Cronhamns gata 2, Vaxholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |