Aktiebolag Huddinge
Kästadals Redovisning AB
42 sökningar
Omsättning 2025
38 tkr
−96,8 %Rörelsemarginal
-1015,8 %
Soliditet
35,0 %
−2,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 38 | 1 181 | 1 397 | 1 413 | 1 402 | 1 400 | 1 345 | 1 243 |
| Rörelseresultat | −386 | 211 | 377 | 402 | 510 | 479 | 404 | 341 |
| Årets resultat | −4 | 169 | 277 | 243 | 333 | 309 | 250 | 199 |
| Eget kapital | 472 | 676 | 707 | 630 | 587 | 454 | 345 | 275 |
| Balansomslutning | 1 347 | 1 798 | 1 927 | 1 566 | 1 489 | 1 168 | 870 | 683 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 | 1 181 | 1 397 | 1 413 | 1 402 | 1 400 | 1 345 | 1 243 |
| Personalkostnader | 341 | 742 | 818 | 811 | 805 | 745 | 755 | 755 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 44 | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 52 | 184 | 201 | 196 | 82 | 171 | 182 | 163 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 | — | — | — | — | — | — | 21 |
| Rörelseresultat | −386 | 211 | 377 | 402 | 510 | 479 | 404 | 341 |
| Ränteintäkter | 15 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −371 | 212 | 378 | 402 | 510 | 479 | 403 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | 371 | 6 | −25 | −95 | −90 | −85 | −85 | −86 |
| Skatt | 4 | 49 | 76 | 64 | 87 | 85 | 69 | 56 |
| Årets resultat | −4 | 169 | 277 | 243 | 333 | 309 | 250 | 199 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 205 | 237 | 0 | 0 | 5 | 9 | 14 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 92 | 374 | 243 | 282 | 174 | 221 | 389 |
| Kassa och bank | 1 125 | 1 469 | 1 553 | 1 323 | 1 202 | 984 | 635 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 1 142 | 1 561 | 1 927 | 1 566 | 1 484 | 1 158 | 856 | 656 |
| Summa tillgångar | 1 347 | 1 798 | 1 927 | 1 566 | 1 489 | 1 168 | 870 | 683 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 426 | 457 | 380 | 337 | 204 | 95 | 45 | 26 |
| Eget kapital | 472 | 676 | 707 | 630 | 587 | 454 | 345 | 275 |
| Justerat eget kapital | 619 | 1 118 | 1 154 | 1 057 | 939 | 734 | 558 | 420 |
| Obeskattade reserver | 185 | 557 | 563 | 538 | 443 | 353 | 268 | 183 |
| Kortfristiga skulder | 690 | 565 | 657 | 398 | 459 | 361 | 257 | 225 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 347 | 1 798 | 1 927 | 1 566 | 1 489 | 1 168 | 870 | 683 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 121 granskade bolag ligger Kästadals Redovisning AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 38 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1015,8 procent, och soliditeten var god — 35,0 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 97 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi och redovisning samt därmed jämförlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Timo Hautaniemi (f. 1959) Verkställande direktör
Styrelse
- Timo Hautaniemi (f. 1959) Styrelseledamot
- Misrak Hautaniemi (f. 1956) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-25 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Laggkärlsvägen 3, 141 59, Huddinge Besök: Laggkärlsvägen 3, Huddinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |