Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Karlbomacken AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Karlbomacken AB minskade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 344 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 3,1 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 45,0 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med drivmedel
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −20,7 % | 324 | 344 | 6 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 149 | 343 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 124 | 344 | 64 % |
| Soliditet | 45,0 % | 169 | 344 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 450 tkr | 75 | 344 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 138 tkr | 108 | 344 | 69 % |
| Nettoomsättning | 17 799 tkr | 136 | 344 | 60 % |
| Rörelseresultat | 552 tkr | 143 | 344 | 58 % |
| Antal anställda | 4 | 243 | 344 | 29 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −20,7 % | 2 167 | 2 342 | 7 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 1 499 | 2 341 | 36 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 791 | 2 342 | 66 % |
| Soliditet | 45,0 % | 1 183 | 2 337 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 450 tkr | 266 | 2 342 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 138 tkr | 1 012 | 2 342 | 57 % |
| Nettoomsättning | 17 799 tkr | 981 | 2 342 | 58 % |
| Rörelseresultat | 552 tkr | 1 344 | 2 342 | 43 % |
| Antal anställda | 4 | 1 724 | 2 342 | 26 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −20,7 % | 79 865 | 87 562 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 53 946 | 87 475 | 38 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 30 228 | 87 581 | 65 % |
| Soliditet | 45,0 % | 44 889 | 87 381 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 450 tkr | 13 320 | 87 582 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 138 tkr | 37 791 | 87 582 | 57 % |
| Nettoomsättning | 17 799 tkr | 41 039 | 87 582 | 53 % |
| Rörelseresultat | 552 tkr | 50 702 | 87 582 | 42 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .