Aktiebolag Haninge
Karl Robert Måleri AB
107 sökningar
Omsättning 2025
9,2 mkr
−17,2 %Rörelsemarginal
0,5 %
+2,2 p.e.Soliditet
19,1 %
−2,3 p.e.Anställda
7
−30,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 174 | 11 082 | 9 842 | 11 254 | 9 687 |
| Rörelseresultat | 42 | −192 | 1 004 | 82 | 1 992 |
| Årets resultat | 20 | 74 | 499 | 164 | 1 145 |
| Eget kapital | 1 348 | 1 628 | 1 753 | 1 604 | 1 790 |
| Balansomslutning | 7 663 | 8 516 | 8 625 | 9 911 | 9 939 |
| Anställda | 7 | 10 | 8 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 174 | 11 082 | 9 842 | 11 254 | 9 687 |
| Personalkostnader | 5 112 | 6 065 | 4 358 | 5 107 | 3 754 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 89 | 69 | 74 | 74 |
| Övriga externa kostnader | 1 156 | 1 625 | 1 287 | 1 075 | 932 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 788 | −3 495 | −3 124 | −4 916 | −2 935 |
| Rörelseresultat | 42 | −192 | 1 004 | 82 | 1 992 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 108 | 86 | 88 | 67 | 73 |
| Resultat efter finansiella poster | −65 | −274 | 922 | 15 | 1 919 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 450 | −250 | 200 | −450 |
| Skatt | 15 | 101 | 173 | 51 | 324 |
| Årets resultat | 20 | 74 | 499 | 164 | 1 145 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 734 | 4 810 | 4 586 | 4 090 | 4 068 |
| Kortfristiga fordringar | 965 | 1 693 | 2 418 | 2 289 | 2 053 |
| Kassa och bank | 1 964 | 2 013 | 1 621 | 3 532 | 3 819 |
| Omsättningstillgångar | 2 929 | 3 706 | 4 040 | 5 821 | 5 871 |
| Summa tillgångar | 7 663 | 8 516 | 8 625 | 9 911 | 9 939 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 228 | 1 454 | 1 154 | 1 340 | 545 |
| Eget kapital | 1 348 | 1 628 | 1 753 | 1 604 | 1 790 |
| Justerat eget kapital | 1 467 | 1 827 | 2 309 | 1 961 | 2 306 |
| Obeskattade reserver | 150 | 250 | 700 | 450 | 650 |
| Långfristiga skulder | 4 162 | 4 437 | 4 062 | 4 513 | 4 510 |
| Kortfristiga skulder | 2 003 | 2 201 | 2 110 | 3 344 | 2 989 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 663 | 8 516 | 8 625 | 9 911 | 9 939 |
| Ställda säkerheter | 5 242 | 5 242 | 5 242 | 5 242 | 5 242 |
Verksamhet
Karl Robert Måleri AB omsatte 9,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,5 procent, och soliditeten var måttlig — 19,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleri, fastighetsförvaltning, värdepappers- handel jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Karlsson (f. 1972) Styrelseledamot
- Hanna Hallerheim (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ylva Ekmark Tjärnberg (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-03-14 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Floravägen 23 F, 137 38, Västerhaninge Besök: Floravägen 23 F, Västerhaninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7396301 |