Aktiebolag Stockholm
Karbin Klätterhall AB
315 sökningar
Omsättning 2025
9,6 mkr
+1,4 %Rörelsemarginal
1,3 %
+1,1 p.e.Soliditet
20,7 %
+2,7 p.e.Anställda
10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 640 | 9 506 | 9 573 | 9 822 | 9 099 |
| Rörelseresultat | 129 | 21 | 386 | 157 | 1 082 |
| Årets resultat | 458 | 86 | 297 | 96 | 920 |
| Eget kapital | 910 | 532 | 1 801 | 1 504 | 2 408 |
| Balansomslutning | 4 406 | 5 252 | 6 092 | 4 791 | 5 816 |
| Anställda | 10 | 10 | 11 | 15 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 640 | 9 506 | 9 573 | 9 822 | 9 099 |
| Personalkostnader | 5 503 | 5 717 | 6 248 | 6 383 | 5 328 |
| Av- och nedskrivningar | 462 | 438 | 253 | 284 | 267 |
| Övriga externa kostnader | 2 676 | 2 582 | 2 340 | 2 167 | 1 880 |
| Övriga rörelseposter, netto | −870 | −748 | −346 | −831 | −542 |
| Rörelseresultat | 129 | 21 | 386 | 157 | 1 082 |
| Ränteintäkter | 24 | 58 | 8 | — | — |
| Räntekostnader | 8 | 25 | 14 | 23 | 40 |
| Resultat efter finansiella poster | 145 | 54 | 380 | 134 | 1 042 |
| Bokslutsdispositioner | 515 | 185 | 0 | 0 | 134 |
| Koncernbidrag | −67 | −117 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 134 | 36 | 83 | 39 | 256 |
| Årets resultat | 458 | 86 | 297 | 96 | 920 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 873 | 2 012 | 2 112 | 1 543 | 1 828 |
| Varulager | 191 | 199 | 204 | 180 | 297 |
| Kortfristiga fordringar | 706 | 933 | 844 | 988 | 436 |
| Kassa och bank | 1 636 | 2 108 | 2 932 | 2 080 | 3 255 |
| Omsättningstillgångar | 2 533 | 3 239 | 3 981 | 3 247 | 3 988 |
| Summa tillgångar | 4 406 | 5 252 | 6 092 | 4 791 | 5 816 |
| Aktiekapital | 201 | 201 | 201 | 201 | 201 |
| Balanserat resultat | 217 | 211 | 1 269 | 1 173 | 1 253 |
| Eget kapital | 910 | 532 | 1 801 | 1 504 | 2 408 |
| Justerat eget kapital | 910 | 941 | 2 357 | 2 060 | 2 964 |
| Obeskattade reserver | 0 | 515 | 700 | 700 | 700 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 262 | 58 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 3 496 | 4 205 | 3 329 | 2 529 | 2 650 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 406 | 5 252 | 6 092 | 4 791 | 5 816 |
| Ställda säkerheter | 1 660 | 1 660 | 1 660 | 1 660 | 1 660 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Karbin Klätterhall AB 9,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 478 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 20,7 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva inomhusbergsklättring samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Tannerskog (f. 1975) Styrelseledamot
- Henrik Liljefelt (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lena Isik (f. 1977) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Topout Holding AB (559079-7352) |
|---|---|
| Koncernmoder | Topout Holding AB (559079-7352) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-06-24 |
|---|---|
| Bransch | Övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290) |
| Adress | Västberga Allé 60, 126 30, Hägersten Besök: Västberga Allé 60, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |