Aktiebolag Luleå
Kantboll AB
69 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
+40,9 %Rörelsemarginal
0,3 %
+7,0 p.e.Soliditet
5,3 %
−0,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 026 | 1 438 | 2 742 | 757 | 1 666 |
| Rörelseresultat | 7 | −95 | −2 717 | −408 | −262 |
| Årets resultat | 0 | −196 | −2 740 | −445 | −288 |
| Eget kapital | 68 | 68 | 264 | 1 317 | 62 |
| Balansomslutning | 1 281 | 1 133 | 1 784 | 2 450 | 449 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 026 | 1 438 | 2 742 | 757 | 1 666 |
| Personalkostnader | 139 | 145 | 621 | 173 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 105 | 121 | 20 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 1 458 | 1 175 | 4 535 | 957 | 1 771 |
| Övriga rörelseposter, netto | −296 | −108 | −182 | −15 | −146 |
| Rörelseresultat | 7 | −95 | −2 717 | −408 | −262 |
| Räntekostnader | 7 | 101 | 23 | 37 | 25 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −196 | −2 740 | −445 | −288 |
| Årets resultat | 0 | −196 | −2 740 | −445 | −288 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 621 | 747 | 1 130 | 555 | 65 |
| Varulager | 0 | 64 | 81 | 145 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 128 | 106 | 510 | 1 750 | 384 |
| Kassa och bank | 532 | 216 | 63 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 660 | 385 | 654 | 1 895 | 384 |
| Summa tillgångar | 1 281 | 1 133 | 1 784 | 2 450 | 449 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 18 | 214 | 2 954 | 12 | 0 |
| Eget kapital | 68 | 68 | 264 | 1 317 | 62 |
| Justerat eget kapital | 68 | 68 | 264 | 1 317 | 62 |
| Långfristiga skulder | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 254 | 336 |
| Kortfristiga skulder | 213 | 65 | 520 | 879 | 51 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 281 | 1 133 | 1 784 | 2 450 | 449 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Ansvarsförbindelser | 3 687 | 3 687 | 0 | 2 000 | 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 852 granskade bolag ligger Kantboll AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,3 procent, och soliditeten var låg — 5,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 41 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med fastigheter, idrottsevenemang och värdepapper samt därtill förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Per Roger Wande (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Stefan Skär (f. 1974) Styrelseledamot
- Per Magnus af Geijerstam (f. 1976) Styrelseledamot
- Anton Karlsson (f. 1995) Styrelseledamot
- David Rosengren (f. 1979) Styrelseledamot
- Hans Bergman (f. 1978) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-09-16 |
|---|---|
| Bransch | Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119) |
| Adress | Föreningsgatan 9, 974 36, Luleå Besök: Föreningsgatan 9, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |