Aktiebolag Växjö
Kams Ormsta AB
82 sökningar
Omsättning 2025
17 mkr
Rörelsemarginal
0,0 %
Soliditet
48,4 %
+37,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −3 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −898 | −507 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 2 838 | 2 838 | 3 736 | 59 | 59 |
| Balansomslutning | 5 866 | 25 013 | 16 231 | 6 887 | 6 887 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kostnad sålda varor | 17 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −3 | 0 | 0 |
| Räntekostnader | 0 | 898 | 504 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −898 | −507 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −898 | −507 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 816 | 24 315 | 15 533 | 6 186 | 6 186 |
| Varulager | 0 | 301 | 301 | 301 | 301 |
| Kassa och bank | 50 | 397 | 397 | 400 | 400 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 698 | 698 | 700 | 700 |
| Summa tillgångar | 5 866 | 25 013 | 16 231 | 6 887 | 6 887 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 788 | 3 686 | 9 | 9 | 9 |
| Eget kapital | 2 838 | 2 838 | 3 736 | 59 | 59 |
| Justerat eget kapital | 2 838 | 2 838 | 3 736 | 59 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 3 028 | 22 175 | 12 495 | 6 828 | 6 828 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 866 | 25 013 | 16 231 | 6 887 | 6 887 |
| Ställda säkerheter | 5 787 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Kams Ormsta AB stängde räkenskapsåret 2025 med 17 miljoner kronor i omsättning. Rörelseresultatet gick i stort sett jämnt upp, och soliditeten var god — 48,4 procent. Bolaget hör hemma i Växjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska som huvudsaklig verksamhet bedriva förädling och utveckling av egna fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Malin Svensson (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Sara Blanck (f. 1973) Styrelseledamot
- Anders Fransson (f. 1978) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | OBOS Lignum Holding 7 AB (559453-5121) |
|---|---|
| Koncernmoder | OBOS BBL |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-26 |
|---|---|
| Bransch | Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209) |
| Adress | Box 217, 351 05, Växjö Besök: Box 217, Växjö |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |