Aktiebolag Stockholm
Kamin AI AB
98 sökningar
Omsättning 2025
82 tkr
−96,4 %Rörelsemarginal
-78,0 %
Soliditet
73,8 %
−22,1 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 82 | 2 293 | 3 044 | 7 843 | 7 230 | 3 745 | 1 920 | 1 115 |
| Rörelseresultat | −64 | 2 010 | 2 080 | 2 499 | 2 609 | 417 | 171 | 184 |
| Årets resultat | −62 | 1 593 | 1 672 | 1 971 | 2 064 | 323 | 125 | 141 |
| Eget kapital | 138 | 1 793 | 3 158 | 3 806 | 2 434 | 895 | 338 | 213 |
| Balansomslutning | 187 | 1 869 | 3 537 | 5 976 | 4 502 | 1 910 | 941 | 673 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 6 | 6 | 6 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 82 | 2 293 | 3 044 | 7 843 | 7 230 | 3 745 | 1 920 | 1 115 |
| Personalkostnader | 8 | 143 | 648 | 4 559 | 3 942 | 2 993 | 1 125 | 525 |
| Övriga externa kostnader | 139 | 141 | 317 | 758 | 679 | 503 | 624 | 406 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 | — | — | — | — | 168 | — | — |
| Rörelseresultat | −64 | 2 010 | 2 080 | 2 499 | 2 609 | 417 | 171 | 184 |
| Ränteintäkter | 2 | 23 | 35 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 17 | 4 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | 2 015 | 2 112 | 2 500 | 2 607 | 416 | 169 | 183 |
| Skatt | 0 | 422 | 439 | 529 | 543 | 93 | 44 | 42 |
| Årets resultat | −62 | 1 593 | 1 672 | 1 971 | 2 064 | 323 | 125 | 141 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 103 | 204 | 479 | 2 201 | 890 | 892 | 723 | 414 |
| Kassa och bank | 84 | 1 665 | 3 058 | 3 775 | 3 613 | 1 019 | 218 | 259 |
| Omsättningstillgångar | 187 | 1 869 | 3 537 | 5 976 | 4 502 | 1 910 | 941 | 673 |
| Summa tillgångar | 187 | 1 869 | 3 537 | 5 976 | 4 502 | 1 910 | 941 | 673 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 1 286 | 1 635 | −40 | 162 | 163 | 22 |
| Eget kapital | 138 | 1 793 | 3 158 | 3 806 | 2 434 | 895 | 338 | 213 |
| Justerat eget kapital | 138 | 1 793 | 3 158 | 3 806 | 2 434 | 895 | 338 | 213 |
| Kortfristiga skulder | 49 | 76 | 379 | 2 170 | 2 068 | 1 015 | 603 | 460 |
| Summa eget kapital och skulder | 187 | 1 869 | 3 537 | 5 976 | 4 502 | 1 910 | 941 | 673 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Kamin AI AB strax under mitten räknat på omsättning, med 82 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -78,0 procent, och soliditeten var hög — 73,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 96 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och teknisk konsultverksamhet inom informationsteknologi. Verksamheten omfattar utveckling av programvara, resursförstärkning, kompetensförstärkning och projektledning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Hellander (f. 1988) Ordförande, Styrelseledamot
- Sebastian Edman (f. 1990) Styrelseledamot
- Mathias Edman (f. 1991) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-06-19 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Furusundsgatan 5 Lgh 1401, 115 37, Stockholm Besök: Furusundsgatan 5 LGH 1401, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-44682652 |