Aktiebolag Uppsala
Kambo Gård AB
158 sökningar
Omsättning 2025
7,6 mkr
−15,9 %Rörelsemarginal
18,0 %
+16,4 p.e.Soliditet
70,3 %
−0,2 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 623 | 9 061 | 5 736 | 6 277 | 5 110 |
| Rörelseresultat | 1 372 | 146 | −612 | 654 | −1 075 |
| Årets resultat | 1 233 | 63 | −685 | 571 | 10 368 |
| Eget kapital | 11 602 | 10 369 | 10 306 | 10 991 | 10 420 |
| Balansomslutning | 16 515 | 14 719 | 12 924 | 12 049 | 12 122 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 623 | 9 061 | 5 736 | 6 277 | 5 110 |
| Personalkostnader | 1 697 | 1 426 | 1 363 | 1 262 | 1 637 |
| Av- och nedskrivningar | 785 | 666 | 509 | 467 | 367 |
| Övriga externa kostnader | 2 251 | 2 794 | 1 547 | 1 596 | 1 644 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 518 | −4 029 | −2 929 | −2 298 | −2 537 |
| Rörelseresultat | 1 372 | 146 | −612 | 654 | −1 075 |
| Räntekostnader | 139 | 83 | 73 | 82 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 233 | 63 | −685 | 571 | 10 368 |
| Årets resultat | 1 233 | 63 | −685 | 571 | 10 368 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 942 | 7 225 | 6 557 | 5 125 | 5 331 |
| Varulager | 7 522 | 5 432 | 5 130 | 4 626 | 4 137 |
| Kortfristiga fordringar | 948 | 1 113 | 480 | 148 | 462 |
| Kassa och bank | 103 | 949 | 757 | 2 150 | 2 192 |
| Omsättningstillgångar | 8 573 | 7 494 | 6 367 | 6 924 | 6 791 |
| Summa tillgångar | 16 515 | 14 719 | 12 924 | 12 049 | 12 122 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Balanserat resultat | 10 318 | 10 255 | 10 940 | 10 369 | 1 |
| Eget kapital | 11 602 | 10 369 | 10 306 | 10 991 | 10 420 |
| Justerat eget kapital | 11 602 | 10 369 | 10 306 | 10 991 | 10 420 |
| Långfristiga skulder | 1 419 | 942 | 1 010 | 122 | 212 |
| Kortfristiga skulder | 3 494 | 3 408 | 1 608 | 936 | 1 490 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 515 | 14 719 | 12 924 | 12 049 | 12 122 |
| Ställda säkerheter | 3 723 | 4 089 | 2 808 | 1 606 | 1 666 |
| Ansvarsförbindelser | 13 901 | 11 843 | 10 079 | 8 590 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kambo Gård AB 7,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 18,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 70,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva djuruppfödning, djurförsäljning, växtodling och försäljning av jordbruksprodukter, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lennart Pettersson (f. 1960) Styrelseledamot
- Niklas Romar (f. 1989) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Niklas Feiff (f. 1983) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-08-27 |
|---|---|
| Bransch | Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420) |
| Adress | Kambo 18, 743 74, Björklinge Besök: Kambo 18, Björklinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |