Aktiebolag Nybro
Kalmar ITR AB
340 sökningar
Omsättning 2024
921 tkr
−23,3 %Rörelsemarginal
-5,5 %
−22,2 p.e.Soliditet
36,6 %
−8,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 921 | 1 200 | 1 075 | 1 245 | 1 881 | 2 065 | 2 377 |
| Rörelseresultat | −51 | 200 | 236 | 233 | 468 | 324 | 400 |
| Årets resultat | −126 | 96 | 141 | 139 | 320 | 205 | 263 |
| Eget kapital | 776 | 1 202 | 1 256 | 1 265 | 1 326 | 1 206 | 1 151 |
| Balansomslutning | 2 121 | 2 664 | 2 528 | 2 516 | 2 697 | 2 800 | 2 988 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 921 | 1 200 | 1 075 | 1 245 | 1 881 | 2 065 | 2 377 |
| Personalkostnader | 506 | 580 | 563 | 588 | 947 | 1 063 | 1 073 |
| Av- och nedskrivningar | 165 | 170 | 104 | 101 | 98 | 126 | 156 |
| Övriga externa kostnader | 255 | 375 | 238 | 259 | 240 | 284 | 230 |
| Övriga rörelseposter, netto | −46 | 125 | 66 | −64 | −128 | −268 | −518 |
| Rörelseresultat | −51 | 200 | 236 | 233 | 468 | 324 | 400 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 76 | 79 | 58 | 58 | 61 | 61 | 64 |
| Resultat efter finansiella poster | −126 | 121 | 178 | 175 | 407 | 262 | 337 |
| Skatt | 0 | 25 | 37 | 36 | 87 | 57 | 74 |
| Årets resultat | −126 | 96 | 141 | 139 | 320 | 205 | 263 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 508 | 1 673 | 1 511 | 1 592 | 1 601 | 1 699 | 1 742 |
| Varulager | 19 | 20 | 20 | 22 | 25 | 33 | 34 |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 419 | 283 | 256 | 92 | 387 | 424 |
| Kassa och bank | 447 | 552 | 714 | 646 | 978 | 681 | 788 |
| Omsättningstillgångar | 613 | 991 | 1 016 | 924 | 1 095 | 1 101 | 1 246 |
| Summa tillgångar | 2 121 | 2 664 | 2 528 | 2 516 | 2 697 | 2 800 | 2 988 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 782 | 986 | 995 | 1 006 | 886 | 881 | 768 |
| Eget kapital | 776 | 1 202 | 1 256 | 1 265 | 1 326 | 1 206 | 1 151 |
| Justerat eget kapital | 776 | 1 202 | 1 256 | 1 265 | 1 326 | 1 206 | 1 151 |
| Långfristiga skulder | 894 | 1 014 | 822 | 942 | 1 062 | 1 182 | 1 302 |
| Kortfristiga skulder | 451 | 448 | 450 | 309 | 309 | 412 | 535 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 121 | 2 664 | 2 528 | 2 516 | 2 697 | 2 800 | 2 988 |
| Ställda säkerheter | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 349 granskade bolag ligger Kalmar ITR AB strax under mitten räknat på omsättning, med 921 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -5,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 36,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Nybro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva reparationer av industrimaskiner och truckar samt försäljning av truckar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Kant (f. 1965) Styrelseledamot
- C I Svärdshammar Kant (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-03-21 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | resebovägen 20, 382 46, Nybro Besök: Resebovägen 20, Nybro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |